Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Tarifelere baktığımızda, insanların altını en çok yatırım aracı olarak tercih ettikleri görülecektir. Altın her zaman popüler bir yatırım aracı olmuştur ve en güvenli liman olarak kabul edilmiştir. Eskilerden altın yatırımı sarahlar vasıtasıyla yapıldı. Saltanattan, çeyrekten, yarı altın, tam altından alınan bilezikler yıllarca tutuldu ve altın fiyatı yükseldiğinde satıldı. Ancak, gelişen bankacılık sektöründen sonra bankada altın satmaya başlamış ve satın alınan altınlara açılan hesaplarla müşterilere kar oranını vaat etmiştir. Bu yazıda, altın yatırımı için en çok tercih edilen Altın hediyesi hakkında konuşacağız.

Bir Futures Nasıl Açılır Altın Hesabı ve Vadeli İşlemlerin Özellikleri Altın Hesabı

Bir Futures Gold Hesabı açmak için banka şubeleri, internet ve mobil bankacılık şubelerini kullanabilirsiniz. Altın hesabı terimi, açılacak altın hesaptan sonra belirlenen vadeye göre açılır. Futures Gold hesaplamasının nedeni, altının bankaya yatırılma süresi içerisinde yatırılması ve verimin söz konusu dönemin sonunda önceden belirlenen faiz oranına ulaşmasıdır. Vade sonuna kadar biriken altın bir gramın faizini 3, 6, 9 ve 12 ay gibi vadeli vaat eden bankalar. Term Gold Hesabı, riskten hoşlanmayan yatırımcılar tarafından tercih edilen bir yatırım türüdür. Altın piyasasında yaşanacak dalgalanmalardan etkilenmek istemeyen ve para kaybetmek istemeyen yatırımcılar tarafından tercih edilen altın yatırım türüdür. Altın piyasa tarafından takip edilen ve anlık tüccarlar tarafından tercih edilmeyen Altın Mevduat Hesabı, vade öncesinde rehin almak istediğinde alacağı faiz almayacaktır.

Mevduat Altın Sigorta Mevduat Sigorta Fonu

Bankalar, altın hesaplarını açma konusunda belli miktarda gram talep ediyorlar. Bankalar genellikle 10 gramlık bir hesap açar. Altın vadeli işlemlerin en büyük avantajı altının kaybolmaması, çalınması riski bulunmamasıdır. Altın hesapların bankalardan açılmasının diğer bir avantajı, yatırımların Mevduat Sigorta Fonu kapsamında olmasıdır. Öyle ki, Mevduat Sigorta Fonu, sigorta fonu için altın 100.000 TL’ye kadar kaldı. Yatırımcı bankaya iflas veya iflas davası açılması durumunda hükümet tarafından mazerete tabi tutulmaz ve banka, bankadaki altın hesapların 100.000 TL’ye kadarını hesaplar. Riskten hoşlanmayan, 100.000 TL’den fazla altın yatırımını diğer bankalara yatıran altın yatırımcılar en mantıklı davranış olacaktır. Altın Altın yatırımlarında, vade bitiminde kazanılan faizin% 15’i stopajdan düşülmekte ve devlete devredilmektedir.

Bir cevap yazın