Kredi notunun önemini, sitemizdeki Kredi Derecelendirme kategorisindeki makalelerde detaylı olarak açıklamaya çalıştık. Bireylerin ve kurumların finansmanı olarak tanımlayabileceğimiz kredi notu artık sadece bankalar tarafından değil aynı zamanda ticari kuruluşlar ve kiralama şirketleri tarafından da kullanılmaktadır. Bireylerin ve kurumların kredi notlarını öğrenmek artık gerekli olmadığını söylemek yalan değildir. Çünkü kredi notunun bilinmesi, finansal işlemlerin nasıl gerçekleşeceği hakkında bilgi sahibi olacaktır. Günümüz finans dünyasında, kredi notlarının önemli olduğu ücretsiz kredi notunun öğrenilmesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Kredi notlarını öğrenmenin yolları arasında Findeks, banka şubeleri, internet – mobil bankacılık ve cep telefonu operatörleri kredi notlarını SMS hizmetleri ile öğrenebilirler. Ancak kredi notunu öğrenmek için bir kredi başvurusunda bulunmak için ücret ödemek zorunda olduğunuz pozisyon unvanına hemen cevap verelim. Dolayısıyla, ücretsiz bir kredi notu öğrenme şansın yok.

Findeks’le Kredi Notu Öğrenme

Findeks’i banka şubelerinde, internet – mobil bankacılık ve SMS servislerinde öğrenilen kredi notlarının ana kaynağı olarak gösterebiliriz. Bütün kurumlar, Findeks’in veritabanından bir kredi puanı alıyor. Findeks.com’a ücretsiz üye olduktan sonra kredi notu öğrenme bölümünde T.C Kimlik numarasını girdikten sonra sisteme kayıtlı cep telefonu numarasına güvenlik kodu gönderilir. Güvenlik kodunu sisteme girerek, kişinin kredi notu ekranda görünecektir. Findeks.com’dan KDV dahil 4.72 TL tutarında bir kredi notu alınacaktır.

Bankalardan Kredi Not Öğrenme

Kredi notlarını öğrenmenin bir başka yolu banka şubeleridir. Kredi notuyla ilgili bilmek istediğiniz şey hakkında banka şubelerine dilekçe vermek zorunda kalacaksınız. Kredi notu öğrenimi için bankalar 5 ila 12 TL arası bir fiyat talep etmektedir. Bununla birlikte, Ziraat Bankası’nın Mart 2016’da 2 TL kredi notu öğrenme hizmeti sunduğunu söylemek isterim. Kredi notları bankaların internet ve mobil bankacılık sistemleri ile de öğrenilebilir. İnternetteki mobil bankacılığın kredi puanının şubelerinkinden daha düşük olduğunu söylesinler.

SMS ile Kredi Kartı Öğrenme

Son olarak, cep telefonu operatörleri SMS hizmeti vererek kredi notunu öğrenebilirler. Operatörlerin web sitelerini gözden geçirerek kredi notlarının nasıl öğrenildiğine ilişkin bilgi alabilirsiniz. Sadece operatörlerin öğrenim için 9 TL kredi puanı aldıklarını varsayalım.