TOBB ve Denizbank Anlaşması ile Düşük Faizli Kredi

Türkiye’nin can damarı KOBİ işlerinin düşük faizli KOBİ kredisi, TOBB desteği ve Denizbank ile başlar. Özellikle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan açıklamada ve Denizbank’ın bu konudaki ilgisinden dolayı, kredinin maliyet ve kredi faiz oranları, piyasa faiz oranları ile karşılaştırıldığında yarıya inmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, yüzde 17, 18’e ulaşan ticari kredi faiz oranlarını yüzde 9,90’a çekmeyi finanse edecek. TOBB faiz desteği ile Denizbank faiz oranlarını düşürecek.

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu “Denizbank ile anlaştık, bazı bankalarla bazı görüşmeler yaptık, halen yılda yüzde 18’lik bir seviyede olan ticari kredilere olan faiz, yüzde 9,90’a düşecek ve bunu Başbakanımızla kısa sürede başlatmayı planlıyoruz. Bankacılık bakan ve banka müdürleri ile bankacılık sektörü kârlı, onlara gıpta gütmediklerini ve bu bağlamda karlarını ödeyerek faiz oranlarını düşürmekten mutluluk duyduklarını “söyledi.

KOBİ kredisini almanın yanısıra çeşitli kamu / yarı-kamu kurumları bulunmaktadır. Bununla birlikte, yakın zamanda TOBB tarafından böyle bir faiz indirimi yapılmadı. Bu kredi talebinin ekonomiyi ve piyasaları rahatlatacak ve harekete geçireceğini düşünüyoruz.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, son yıllarda Denizbank’ın KOBİ kredisi tarafında çok iyi rakamlar ürettiğini söyledi. DenizBank konsorsiyum varlıkları 2016’nın ilk dokuz ayında 122 milyar TL’ye, DenizBank’ın net karı bir önceki yıla göre yüzde 56 artarak 1 milyar 105 milyon TL’ye yükseldi. Denizbank, 9 aylık konsolide mali sonuçlarını açıkladı. Banka tarafından yapılan açıklamada, Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş’in görüşleri alındı. Bu yılın 9 ayında mevduat yüzde 11 oranında artarak 78,7 milyar TL’ye, toplam krediler yüzde 8 artışla 110,8 milyar TL’ye yükseldi. Ates, 2015 yılında müşteri sayısının 2010 yılının aynı dönemine göre 1,9 milyon arttığını söyledi. Hakan Ateş ayrıca Türkiye’nin dev projelerini finanse etmeye devam edeceğini de belirtti. Köprü, 3 Havaalanı, TAV Bodrum Havalimanı, Ilısu Barajı ve Kamu-Özel Ortaklık Şehir Hastaneleri gibi kilit projelerin finansman sürecine yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım yaptık “dedi.

TOBB desteği ile Denizbank’ın ticari kredilerinin yakında açıklanması bekleniyor.

Bir cevap yazın