Ticari kredi masrafları geri alınabilir mi?

Kredi borcu bitmeden dosya masrafı alınır mı?

Kredi borcunuz bitmeden masrafları talep etmenizde hiçbir sıkıntı yok. Dilediğiniz zaman eğer bu on yıllık zaman aşımına uğrama değilse krediniz, dilediğiniz zaman mahkemeye başvurup masraflarınızı talep edebilirsiniz. Çünkü bu masraflar zaten çok büyük oranda siz kredi çekerken alınan masraflar olduğu için bütün hükümlere uymuş oluyor ve bunları geri istemenizde artık hiçbir sakınca yok. Yalnız ileriye dönük masraflarınızı, daha dolmamış olan masraflarınızı tabi ki isteyemezsiniz mesela yapılandırma ücreti gibi… Siz kredinizi yapılandırdığınız zamanda bankalar sizden bir masraf talep edecektir. Bunlar henüz dolmadığı için bunların dışında kalan bütün dolmuş olan alacaklarınızı talep edebilirsiniz. böyle bir durumda da daha sonra alacak tekrar yapılandırma ücreti için başvuru hakkınız bulunmaktadır. Onu da daha sonra tekrar başvurarak yapılandırma ücretinin iadesini talep edebilirsiniz. Masraflarınız 2015 yılı itibariyle, bu rakam her sene değişiklik gösterir. 2015 yılı itibariyle 2200 liranın altındaysa ilçe hakem heyeti, 2200 ile 3300 arasındaysa il hakem heyetine 3300 liranın üzerindeyse de tüketici mahkemesine başvurup krediniz devam ederken de kredi masraflarınızı geri isteyebilirsiniz. Bunun için hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Kaç liraya kadar olan kredi masrafları hakem heyeti aracılığıyla alınabilir?

İl ve ilçe hakem heyetleri bir mahkeme değil, tüketicilerin sorunlarını ve şikayetlerini çözmek üzere kurulmuş bir mercidir ve hakem heyeti niteliğindedir. 2015 yılı itibariyle 2200 liraya kadar olan alacaklarınız için her türlü dosya kredileri dahil olmak üzere her türlü tüketici mahkemesinde yada tüketici kanununa tabi alacağınız için ilçe hakem eğitimi, 2200 ile 3300 lira alacağınız için il hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz. Bu miktarların üzerinde de ilçe ve il hakem heyetine başvuru yapmak da hiçbir sakınca yok. Birçok insan da bunu tercih edebiliyor. Çünkü tüketici hakem heyetleri çok daha az masraflı ve çok daha hızlı karar verebiliyorlar. Ancak şunu unutmamak da fayda var; tüketici hakem heyetinden çıkmış 3300 liranın üzerindeki hiçbir karar ilam niteliğinde değildir ve kesin değildir. Zaten 3300 TL’nin üzerinde çıkacak her türlü hakem heyeti kararı için karşı tarafımızda bulunan şirket, hakem heyeti kararının iptali için dava açacaktır. Onun için başvurularınızı yaparken bu bedelleri çok dikkate alın.

Ticari kredi masrafları geri alınabilir mi?

Öncelikle ticari krediler tüketici kanununa tabi değildir. Tacirler Türk Ticaret Kanunu’nda gösterilen hükmi şahıslardır ve kanuna göre kendilerinden basiretli bir tacir gibi davranmaları beklenir. Bu ne demek; bir tacir imza attığı her şeyden sorumlu olmalı ve neye imza attığının farkında olmalıdır. Tacirler, bu yönüyle tüketicilerden ayrılır. Ancak 2014 yılında Yargıtay 13 hukuk dairesinin bu konuda ticari kredilerle ilgili değişik bir bakış açısıyla verdiği bir karar var. Bu karara göre tacirler de her ne kadar bilinçli bir tacir gibi davranmak zorunda olsalar da bankalarla imzaladıkları sözleşmelerini inceleme, tartışma fırsatı olmadıkları için buradaki masrafları geri alınabileceği yönünde bir kararımız var. Ancak şunun altını çizmek istiyorum. Bu konuda Yargıtay’ın yerleşik bir içtihadı oluşmadı. Bu yönde yalnızca bir karar var ve eğer haklı olduğunu düşünen bir tacir varsa Ticaret Mahkemesi’ne başvurarak ticari kredi masraflarını talep edebilir. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var; bu konuda Yargıtay’ın yerleşik bir içtihadı bulunmamaktadır.

Hangi durumda kredi masrafları geri alınabilir?

Tüketici mahkemelerinde kredi masrafınızı geri almak için dava açabilirsiniz. Burada bir beden sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak daha hızlı olan hakem heyetlerine başvurunuzu tavsiye ederiz eğer miktarınız 3300 liranın altındaysa. 3300 liranın üzerindeki bir rakam için artık tüketici mahkemesine gitmek zorundasınız. Çünkü hakem heyetlerinin 3300 lira üzerinde verdiği hiç bir karar ilam niteliğinde olmayıp çok kolay bir şekilde tüketici mahkemesinde bozulabilecek kararlar niteliğindedir. Tüketici Mahkemesi’ne dosya masrafınızı geri almak için başvuru bedeli 2015 yılı itibariyle 140 lira civarındadır. Bu başvuru ücreti eğer haklı çıkarsanız yani mahkeme, haklı olduğunu düşünürse zaten yargılama sonunda karşı taraftan alınıp size iade edilecektir. Bunun dışında yargılama esnasında hakim, gerekli görürse dosyayı her an bilirkişiye gönderebilir. Bu bilirkişi ücreti de sizden talep edilecektir. Aynı şekilde mahkeme tarafından haklı olduğunuza karar verilirse bu bilirkişi ücreti de masraflarla birlikte iade edilecektir.

Bir cevap yazın