Sıfır kilometre veya belirli yaş aralığına sahip ikinci el araç satın almak isteyenlere verilen araç kredileri belirli kriterlere göre düzenlenir ve belirli koşulları yerine getirerek kullanılabilir. Bu yazıda size bankanın kredi koşullarıyla ilgili çok bilgi verilecektir.

Sıfır Kilometre Taşıtları için Gerekli Belgeler ve Koşullar

. Çalışanlar için son maaş bilgisini gösteren bir maaş faturası istenir. Maaş bordrosunda maaşı ödemek zorunda kalmanız da gerekiyor.

. Araç kredisini kullanacak olan kişiler, çalışma yerinde veya çalıştıkları kurumda en az 6 ay boyunca çalışmak zorundadırlar.

. Emekliler için emekli maaşı ve emekli aylığı almak için bir sertifika veya hesap kartı gereklidir.

. Taşıt kredisini kullanacak olan kişi şirketi o zaman ise, yıllık gelir beyan beyannamesi ve cari vergi faturası talep edilmektedir.

. Sermaye şirketinin araç kredisini kullanacak ortağı ise, o zaman yıllık şirketlerin vergi beyannamesi ve cari vergilendirme talep edilir.

. Taşıt kredisini kullanacak olan kişi bir çiftçi ise, tarım ve tarımsal gelir belgesi talep edilir.

Satın alınacak sıfır kilometre araç, temin edilecek ve bankaya teslim edilen acenteden alınmalıdır.

Bankalar, araçlardan, ya kendi bankalarından veya bankadan, kredi döneminin sonuna kadar her yıl için araç kredisi verilmesini istiyorlar.

. Sıfır kilometre araçlarında 48 aya kadar kredi kullanılabilir.

. Satın alınacak sıfır kilometrelik araçlar, taşıtın kredi kredisinin sonuna kadar banka adına ipotek edilir.

. Bankalar, araç kredisi kullanan kişilerin, kredi notunun yetersiz olması durumunda da bir teminat talep edebileceğini hatırlamalıdır.

İkinci El Araçlar İçin Gerekli Belgeler ve Koşullar

İkincil el araçlarına verilecek taşıt kredilerinde, kredi için kullanılacak araçların yaş sınırı, bankadan bankaya değişiklik gösterir. Yaş sınırı 5 ila 10 yıl arasında değişir.

Sıfır kilometre kredilerinde olduğu gibi, ikinci el araçlar için kredi kullanacak olanların maaş belgesi ve aynı işyerinde 6 ay boyunca çalıştıkları belge istenmiştir.

. İkinci el araba üzerinde kredi verileceğine dair bir vaat olmamalı.

. Alınacak ikinci el araba lisansın tek sahibidir ve otomobilin birden fazla sahibi olmamalıdır. Bununla birlikte, aracın satışının noter tarafından yetkilendirildiğini gösteren bir belge verilir ve bankaya verilirse, ikinci el araç için kredi verilir.

. İkinci el araçlarda olduğu gibi, kredinin bitimine kadar araç sigortasına ihtiyaç duyulmaktadır.

. İkinci el araçlara kredi verilmesi, trafik, araç muayenesi, sigorta borcu gibi izin verilmemesi.