Taşıt Kredisi Nasıl Alınır ve Nasıl Hesaplanır

Taşıt kredisinde öncelikle bilmemiz gerekenler, vade sayısı, kredi tutarı, aracın 2. el ya da 0 km olması taşıt kredisi hesaplamalarında etkili olmaktadır.Taşıt kredisi çekmek için gerekli belgeler ve detaylı bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Ülkemizde son dönemlerde hızla artan araba ihtiyaçlarına yönelik bankalardan taşıt kredileri çekilmektedir. Bu krediler nasıl hesaplanmaktadır? En basit cevabı; Satın almak istediğiniz aracın bilgisi, aylık gelir belgeleriniz ve geri ödeme tutarlarınızı size en uygun ayarlayabilecek bir bankaya başvurmanız gerekmektedir. Bankalar bu kriterlere göre ve kendi içlerinde ki faiz oranlarına göre sizlere en uygun kredileri sunarlar.

Taşıt kredisi, 2. el ve 0 km araçlar için kullanılan bir ihtiyaç kredisidir. Her bankanın kendi içerisinde kredi tutarlarına göre faiz oranları ve kredi masrafları bulunmaktadır. Aynı zamanda satın alınacak yani taşıt kredisi kullanılacak aracın 0 ve ya 2. el olması bu kriterlerde önem arz etmektedir. Burada kast edilen durum, 2. el aracın kasko değeri ile 0 km aracın piyasa değerleri çekilecek kredide farklılıklar gösterebilir.

Satın alacağınız aracın değerinin tümünü bankalar karşılamazlar. Yani bankalar 2. el araçların kasko değerlerinin yarısını ve 0 km araçların proforma tutarlarının da yarısını karşılarlar.Aynı zamanda rehin koyarlar.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Gelir belgelerinizin çıktısı, nüfus cüzdanı fotokopisi, eğer araç 0 km ise proforma faturası, 2. el araç ise ruhsat belgesi, son 3 ay içindeki adınıza kayıtlı bir fatura ve varsa kira geliri kontratlarınızın fotokopileri gerekmektedir.

Bir cevap yazın