Satışı Yapılan Aracın Üstündeki HGS Ne Olur?

Otoyollar ve köprüler sayıları her geçen gün arttıkça, bu yollar ve köprüler genelde servis için açık olduğunda bile, HGS, otomatik ödeme sistemlerinden çok sürücüler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenle yaz tatili döneminin girişiyle uzun tatil planlarının başlaması nedeniyle; Özellikle HGS olmayan vatandaşlarımız tarafından HGS başlatılıyor ve HGS’nin nasıl kaldırılacağı konusunda kapsamlı bir soruşturma başlatılıyor. Size bugün HGS hakkında genel bilgi vereceğiz ve özellikle de kafa karıştırıcı olan otomobilin HGS ne olduğu sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Önce HGS sistemini tanımlayalım.

Hızlı Geçiş Sistemi; Kısacası, HGS, manyetik okuma sistemi ile tanımlanan aracınızın otoyolda veya köprü geçişi nedeniyle ücretin çıkış noktasında otomatik olarak minibüsünden düşürülmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemle, ödeme noktalarında tıkanıklık ve uzun araç kuyrukları önlenir.

En karışık konulardan biri, araç satışlarında HGS ne olur. Durum açıklanırsa; Bu konuyla ilgili bilmeniz gereken ilk şey, HGS aracınızın özel olmasıdır. Bu nedenle, HGS aracın satışı ile iptal edilmelidir. HGS iptali için, HGS ya HGS’nizi iptal etmek veya kısa bir dilekçe vermek istediğinizi belirtmek için başvuru sahibine başvurduğunuz kuruma yeniden başvuracaktır. HGS’nizin iptali ile, HGS bakımınız için herhangi bir hak kaybı olmayacaktır. İptaliniz sırasında, HGS tahvilinizin miktarı 30 gün sonra ödenecektir.

Eski arabanızı satıp yeni bir araba satın alırsanız eski HGS’nizi iptal edip yeni bir HGS satın almanız gerekecek. Eski HGS’nizin yeni HGS’nize aktarılmasını istiyorsanız, bu denge devri 7 gün içinde gerçekleşir.

Ayrıca kısaca HGS başvuru sürecini hatırlayın. HGS için, anlaşmaya varılan bir bankayla herhangi bir PTT şubesine veya HGS’ye başvurabilirsiniz. Bunun için ödemek zorunda olduğunuz tutar 5 TL etiket ücreti olacaktır. Ayrıca minibüsünüze 30 TL yüklemeniz gerekecek. Etiket olmayan bir HGS kartı istiyorsanız, bu durumda 5 TL yerine 15 TL ödemek zorunda kalacaksınız. HGS başvurusu sırasında gerekli belgeler; Aracınızın kimliği ve kimliğiniz. Burada bir parantez açmamız gerekiyorsa; HGS başvuru işlemleri yalnızca lisans sahibi tarafından yapılabilir. Başka biri tarafından yapılamaz. Kurumsal HGS başvurularına ayrıca bir temsil belgesi de eklenmelidir.

HGS ile araştırma yapmak ve daha fazla bilgi almak için HGS müşteri hizmetleri numarasını 444 1 788 arayabilirsiniz. Hattın biraz yoğun olduğunu unutmayın, sabrınızı aramaya devam edin.

Bir cevap yazın