logo

Sanal Kart Nedir?

Alışverişten sonra kullanılamayan tek kullanımlık kredi kartlarına internetteki güvenli alışverişe ve kredi kartlarının internette kopyalanmasına karşılık olarak üretilen “Sanal Kartlar” denir.

Kredi kartlarını kopyalamak için en kolay ortam internet ortamıdır. Bazı bilgisayar korsanları, sanal ortamdaki alışveriş merkezlerinde alışveriş yapan kart sahiplerinden kart sahibinin bilgisi olmaksızın alışveriş yapmak ve kart sahibini zorlaştırmak için kredi kartı bilgilerini kopyalamaktadır. İnternet üzerinden kredi kartı dolandırıcılığı ve kopya sayısını artırdıktan sonra, bankalar yalnızca sanal ortamlarda alışveriş yapabilmelerini sağlayan tek kullanımlık kredi kartları olan sanal kartlar üretti.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır

Örnek olarak sanal kartın nasıl çalıştığını örnekleyelim. İnternette çalışan bir alışveriş merkezinde 150 dolarlık bir kol saati gördüğünüzü ve bunu almaya karar verdiğinizi varsayalım. Kredi kartınızın sahibi olan bankayı arayarak, sanal kartınız için 150 $ talep etmek istediğinizi belirtmişsinizdir. Banka yetkilisi, kredi kartı limitinizden Sanal karta 150 TL transfer edecektir. 150 $ Sanal Kart ile alışverişinizi tamamlayacaksınız. Sanal kartınızı kopyalamış olsanız bile, 150 TL’lik bir alışverişten sonra alışveriş yapamazsınız, böylece sanal kartınızda bir sınırlama olmayacaktır. İnternet ve mobil bankacılık veya bankanızın müşteri temsilcilerini arayarak Sanal Kartınızı indirebilirsiniz. Bu işlemler, her alışverişten önce tekrarlanacaktır.

Sanal Kart Özellikleri

Kredi kartınızdan ve her satın alımdan yararlandığımız taksitlerle ücretlendirilen çip parası ve artı para gibi avantajlar Sanal Kart için de geçerlidir. Hediye, kredi kartınıza yansıtılacaktır. Sanal Kart ile yapılacak harcamalardaki borçlar kredi kartı ekstrelerine yansıyacak. Bunun için, Virtual Card ile yapılan harcamalar için ek ödeme ve ödeme bilgileri olmayacak. Tüm borçlar ana kredi kartına yansıtılacaktır. Sanal Kart kullanıcıları kullandıkları bu hizmet için yıllık kredi kartı ücreti ödemeyecektir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Virtual Card sadece sanal alışveriş merkezlerinde geçerlidir. Gerçek posta cihazlarının geçerli olduğu kafe, restoran, benzin, pazar gibi alışveriş merkezlerinde Sanal Kart geçerli değildir. İnternet’te çok fazla alışveriş yapıyorsanız, dolandırıcılık ve kopyalama için Sanal Kart kullanmanızı öneririz.