Osmanlı İmparatorluğu zamanına dayanan ve 1840 yılında İstanbul’da Postahane-i Amire olarak kurulan PTT; O zamandan beri 176 yıl boyunca çeşitli isimlerde değişiklikler yapmaya devam etmesine rağmen, ülkemizde de hizmet vermeye devam etmektedir. En yakın ad Posta ve Telgraf Anonim Şirketi (Posta Hizmetleri Kanunu No. 6475, 23/05/2013 tarih ve 28655 sayılı Resmî Gazete) ‘dir. PTT’nin son 10 yılı değerlendirildiğinde; Görülecektir ki bir dönem henüz tamamlanmıştır. Kısaca size PTT hakkında bilgi verdikten sonra, PTT çalışma saatlerini ve PTT hizmetlerini bu yazı paylaşmaya çalışacağız.

PTT çalışma saatleri; Aynı eyalet çevresi gibi 8:30 ile 17:00 arasında. Sabah 8: 30’dan başlayarak 12: 30’da öğleden önce başlayıp 13: 00’da başlayarak iş 16: 30’da bitiyor. PTT’ler hafta sonları ve resmi tatillerde kapalıdır. Ana PIM (Posta İşleme Merkezi) ve kargo dağıtım merkezleri gibi bazı birimler cumartesi öğleye kadar açık olabilir. İdari tatillerde, PTT’ler personel görevinin başında olacak ve çalışma açıkken birlikte çalışmaları kapasite olacak.

PTT’nin hizmetlerine baktığımızda (Posta ve eTelgraf Anonim Şirketi); Posta ödemesi, maaş ödemeleri, maaş ödemeleri, para gönderme, EFT gönderme, nakit ödeme, idari para cezası ödemesi, maaş ödemesi, maaş ödemesi, maaş ödemesi, maaş ödemesi, para transferi, HGS alma, HGS’yi iptal etme , HGS bakiyesinin yüklenmesi, faks gönderilmesi, telefon görüşmesi yapılması, kredi kartı borç ödemeleri vs. gibi hizmetler sunuyoruz. Sunduğumuz hizmetlerin çoğunun vatandaşlar tarafından kullanılmadığını görebiliyoruz. PTT hizmetleri ile bazen bazen bir banka, bazen ödeme noktası, bazen bir kargo şirketi gibi. Buna ek olarak, şunu vurgulamalıyız; Şu anda özel sektör firmaları ile ciddi rekabet edebilecek bir PTT var diyebiliriz. Devlet kurumlarında yaşamanın ağırlığı ve yavaşlığından sağ çıkmadı. Hızlı ve dinamik bir kurum haline gelmiştir.

Bugün PTT’nin bağlı kuruluşu PTT Cargo’ya baktığımızda, tüm Türkiye’ye kargo hizmeti sunduğunu ve özellikle uzun mesafeli yüklerde çok cazip fiyatlar sunduğunu görüyoruz.

Buna ek olarak, PTT elektronik medyada zamana ayak uydurmakta ve kurduğu kargo ve posta takip sistemleri vasıtasıyla posta ve kargo aşamasında vatandaşlara anlık bilgi paylaşımı da sağlamaktadır. Bunun için yapılması gereken tek şey, PTT’nin resmi kurumsal web sitesi www.ptt.gov.tr’ye gidip gönderim izleme bölümünü tıklamak. Veya doğrudan http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ adresini tıklayabilirsiniz. Barkod ve güvenlik kodunu gönderdikten sonra kargo veya posta ile ilgili detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz ve soruyu sorun.