Otel Kredisi Alırken Bankalar Hangi Kriterleri Ararlar?

Ülkemizin çeşitli alanlarında ticaret faaliyetleri gösteren şirketler, en çok kullandıkları finansal sektör ürünlerini üretir veya yatırımları için bankalar aracılığıyla başvururlar. En ticari faaliyetlerin sektörel bazda yapıldığı kuşkusuz turizmdir. Bir ülke olarak yaz turizmi kadar kış turizmi yanı sıra, birçok medeniyetin yaşadığı tarihi güzellikler ve araziler nedeniyle ülkemize birçok turistin ilgisinin olduğunun farkındayız. Bu bağlamda, ülkemizin her döneminde turist sahibi olan turizm alanında faaliyet gösteren şirketler ve şirketlerde çeşitli yatırımlar ve çalışmalar bulunmaktadır. Otel sahiplerinin yatırımları için kredi kullanabilmesi için, otel kredisinde hangi kriterlerin en çok aranıldığını bulmak gerekir.

Sadece otel yatırımcıları için değil, aynı zamanda birçok turistik faaliyette bulunan ticaret şirketleri için kullanabilecekleri krediler bankalar vasıtasıyla veriliyor. Turizme gelince akla gelen ilk şey, otelin genelde bir tatil köyü, otel, otel, pansiyon, vb. Olmasıdır. Konaklama faaliyetleri gösteren müşterileri desteklemektedirler. Bilindiği gibi, çalışmalar, bankaların gerekli yatırım desteğini sağlamak için otel kredisini çağırdığı kriterleri ortaya koymaktadır. Yapılması öngörülen yatırım veya otel kredileri için bankalar tarafından bankalar tarafından aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Banka tarafından verilen otel kredisinin en çarpıcı özelliği, otel projeleri için aranan tesislerin eksiksiz olup olmadığıdır. Buna göre, bir otel projesinde aranan özellikler şunlardır; Yatırımın veya projenin geleceği, piyasa ve nüfus yapısı, borç yapısı ve öngörülen teşebbüsün bütçe dengesi güvenilirliği, projenin yaşı, boyutu, sponsoru ve deneyimi olarak ifade edilir. Bu kriterler otel kredisinde en çok hangi kritere ihtiyaç duyulan bir projede bulunursa, soruda da büyük bir cevap buluyor. Geçmiş bankacılık işlemleri ve diğer birçok uygulama da, ilgili krediyi talep eden şirket için dikkate alınmaktadır. Kredi talepleri, bankalar tarafından güven temelinde sürekli olarak değerlendirilir. Bankalar, otel projesi olan ve bankalar tarafından tam not alınması gereken kişilerin her turistik faaliyeti sırasında yatırım yaparken ihtiyaç duydukları desteği kolayca alabilirler.

Bir cevap yazın