Okuma Yazma Bilmeyen Ve İmza Atamayanlar Kredi Çekebilir mi?

Siz de dahil olmak üzere herkes ekonomik alanları kesinlikle gözden geçirmeli. Tüm ekonomi makale sitelerindeki konular neredeyse aynı.  İşte bu sorulardan bazıları, okur yazar ve imzasız, kredi alabiliyor mu?

Okumayan veya Yazma bilmeyen Kredi Arayabilir mi?

Bankalar, okumayan ya da yazmayan insanlara kredi vermezler. Çünkü, kredi kullanıldığında, kredi sözleşmesi okunmalı ve imzalanmış olmalıdır. Bu nedenle, okur-yazar olmayan kişilerin kredi kullanması mümkün değildir. Bununla birlikte, aynı zamanda okuma-yazma bilmiyor ancak krediyi kullanmak isteyenler için yasal imkânlar da sunuyor. Okur-yazar olmayan ve imzalanamayanların bankadan para alabilmelerinin iki yolu vardır. Bu iki yol noterden geçer.

 Banka kredisini çekmek isteyen ancak okur yazar olmayan, imzalayamayanlar notere başvuracak ve koşulları imzaladıktan sonra kredi anlaşmasını noterden önce imzalayacaklardır. Noterden alınan belge banka şubesine teslim edilir. Noterden alınan sertifika için Banka, kredinin kullanımı için gerekli tüm belgeleri hazırlar. Tüm işlemler bittiğinde ve sadece imza safhası kaldığında banka memuru ve alacaklı notayı ödeyecektir. Krediyi okumayip yazamayan ve imzayı imzalayamayan bir kişi bir noterin önünde imza atacaktır (okur yazar değil ama imzalayan kişiler için). Krediyi yapan kişi imza atamıyorsa, parmak izi noterden önce yapılacaktır.

İkinci yol ise yine bir noter tarafından verilecek. Bunun için öncelikle devlet hastanesinden, imzalayan olmadığı, okuyamaması veya yazamayacağı bir kişinin doğru yerde olduğuna dair bir sertifika almak gerekiyor. Makbuz ile birlikte, krediyi kullanacak kişinin okur yazar olmadığına en azından 2 kişi tanık olacak. İşte önemli bir nokta var. Krediyi kullanacak kişinin ödünç vermesi çok önemlidir. Vekil “İsmim tüm bankacılık işlemlerini yapma yetkisine sahiptir” gibi bir vekaletname verilirse avukat adına kredi, kredi kartı, hesap açma ve kapama, maaş çekilmesi vb. Ile tüm bankacılık işlemlerini yapabilir. Bununla birlikte, vekil kısıtlıysa, belirtilen bankacılık işlemlerinden başka işlemler gerçekleştiremez. Vekaleten atılacak vekaletnameyle vekaleten atanan kişi okuma yazması bilmeyen bir kişi adına kredi başvurusunda bulunabilir ve imzalayabilir. Böylece, kredi kullanımının engellenmesi elimine edilir.

Bir cevap yazın