Öğrenciler İçin 10 Eşsiz Para Biriktirme Yolları

Böyle bir giriş yapmak istemem ama para kazanmanın temel adımını gerçekten de her şey gibi istiyorum demekten geçer. Kişi, para biriktirme gibi konularda bir inisiyatif ise, istemeden yapmak ya da herhangi bir şey yapmak mümkün değildir. Bu nedenle bu adımı tamamladık. Çünkü bu makaleyi okuyorsunuz.

O eşsiz yollara geçmeden önce ikinci önemli adım hakkında konuşalım. Hedef!

Hedefsiz sürdürülebilir istikrar mümkün değildir. Kendimden örnek veriyorum, geçen sene 5 bin lira toplamak için bir hedef koymuştum. Parayla ne yapılacağını bilmiyordum, sadece amacım 5000 lira tasarruf etmek ve biriktirmekti. Şimdi birikim hedeflerim üzerinde durdum ve küçük yatırımlarımı değerlendirmek için kullandım. Kendinize yüksek lisans, lisansüstü işletme veya gelecekteki büyüme için bir hedef belirlemenizi tavsiye ederim. Paradan tasarruf etmeye inanmak, hedeflerle daha da kolaydır.

Şimdi öğrenciler için para tasarruf etme konusuna hızlı bir geçiş yapmak istiyorum. Taktikler yazacağım, daha fazla birikim vereceğim ve hedeflerinize ulaşacağım.

1. Gereksiz harcamalarla yılda ne kadar birikim yapılabilir? Gereksiz harcama yapma

Normalde, bu ilk yazının başlığı sadece “gereksiz harcamalardan uzak durmak” olurdu, ama çok yazdıkça klişe haline geldi ve gereksiz harcamaların ne kadar fazla harcadığınızı gösteren farklı bir başlangıç ​​yapmak istedim. Harcanmadıysa birikim olurdu.

İlk örnekle başlayalım, diyelim ki kampusun önünde her gün 5 lira kahve içiyorsunuz. Bu 5 lira’yı hiç harcamadıysanız ve bunu yıllık ortalama % 5 getiri sağlayan bir yatırım aracı ile değerlendirdiyseniz ne kadar para kazandınız?

Bir yıl içinde biriktirdiğiniz paralar 1,916 lira olurdu. İki yıl içinde birikim 3,928 lira, üç yıl içinde 6,040 lira oldu. 5 yıldır aynı miktarda gelir sağlayan bir yatırım aracı ile paranızı değerlendiriyorsanız, toplam 10 liraya kadar toplamış olsak bile, yaklaşık 24.000 liradan kurtardınız demektir.

Bu örneği gereğinden fazla abartarak günlük gereksiz harcamalarınızı 10 ila 20 lira seviyesinde düşündüğünüzde elde edebileceğiniz birikim çok daha yüksek olacaktır. Ayrıca, bu para mezun olduktan sonra bir yerden başlamak, hatta bir iş kurmanıza izin verecek önemli bir miktar olacaktır.

Bu nedenle yapmanız gereken ilk şey, tüm gereksiz masrafları tespit etmek ve hepsini kaldırmaktır. Çünkü gereksiz harcamalar birikiminizi engelleyen en önemli etkenler arasındadır.
2. Kullanılan ders kitaplarını alın ve sonra onları tekrar satın

Öğrenciler için en gerekli görülen harcamaların başında ders materyallerine verilen para gelir. Ders kitaplarına kesinlikle ihtiyacınız olacak ya da ihtiyaç duyacaksınız; üniversite kitaplarının “sıfır” statüsü ile üniversite öğrenim ücretlerinizin ne kadar yükseldiği bir sır değildir. Bu nedenle, daha önce kullandığınız ders kitaplarını ve üst sınıflardan satın alabilirsiniz. Dersleri alacak kişinin tamamlandığından emin olun, kitaplarını satmayı kabul edecektir. Dolayısıyla kullanılmayan kitaba vereceğiniz paranın yarısı cebinizde kalır. Ardından, işiniz bittiğinde, bu kitapları satarsınız ve tasarruflarınızı arttırırsınız.

Eski kitapçıları kitap satın alıp satmak için de değerlendirebilirsiniz. Onlar gerçekten iyi aracılardır. İnternetten de satabilirsiniz, ayrıca tahtada fakültenin girişine not bırakabilirsiniz. Bunu yapmanın bir çok yolu var, biliyorsunuz.
3. İndirimleri takip edin

Bildiğim kadarıyla indirimleri takiben alışverişin en keyifli yolu gerçekten. İndirimleri izleyerek ortalama % 10 veya % 20 daha fazla alırsınız ve her şeyi daha ucuza alabilirsiniz. İhtiyacınız olanı ve ne indirime ihtiyacınız olduğunu ortaya çıkarmak için bir ihtiyaç listesi hazırlayabilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olmayan şeyleri muhtaç insanlara bulamayarak gereksiz harcamalardan uzak kalabilirsiniz. Harcama giderlerinize ve aylık ev giderlerinize uygulayabilirsiniz.

Şimdi kim izleyecek, indirimler diyecek. İndirim her zaman orada. A101 yoksa BİM var. Elinde yoksa, Migros bunu kesin yapın. Yerel bakkalların da hatırlanması gerekiyor, tabii ki, gıda ürünleri için güzel indirimler yapmaktayız. Hayır, Macrocenter değil!

Ara sıra ihtiyaç duyan tavsiye al ve böyle bir alışveriş sitesine göz at. Bu uygulama, hem fiyatların piyasada olduğunu görmekte hem de indirimler keşfetmenize izin verecektir. Alışverişinizde sıklıkla çok para ödüyorsanız, fiyatların genel seviyesini tanımanız gerçekten önemlidir.

4. Kredi ve kredi kartı kullanımınızı sınırlayın

Bir kredi almayı düşünüyorsanız, mezun olana kadar bunu önlemelisin. Ek borca ​​maruz kalmak istemiyorsun. Bankaların öğrencilere verdiği kredi kartlarını kullanıyorsanız ve burada listeledik, harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekir. İlk makalede belirttiğim gibi, gereksiz harcama yapmayın ve yalnızca kredi kartınızın sunduğu avantajları kullanın.

Bu avantajlar neler? Kredi kartlarıyla yaptığınız masraf giderleri izlemenizi kolaylaştırır. İndirim almanıza ve ihtiyacınız olan ürünleri almanıza izin verir. Bunun dışında nakit biriktirerek zor zamanlarınıza finansal destek sağlar. Ama hepsi bu. Kredi kartınızın harcamalarınızı sınırlayın ve en azından mezun olduğunuza kadar kredi benzeri ürünler kullanmayın, böylece ek borcu ödemezsiniz.
5. Daha fazla bilgi toplamak için teknolojiden faydalanın

Bugün her birimin, akıllı telefonlar veya internetler tarafından erişilebilen bilgisayarlar var. Tasarruflarınızı artırmak veya daha fazla tasarruf yapmak için teknolojiden yararlanabilirsiniz.

Bu başlığa derhal son vermeden birkaç taktik vermek istiyorum.

Bankanızın mobil uygulamasını edinin. Birikim hesabı veya kredi kartı kullandığınız bir bankanız varsa, bankanızın mobil uygulamasını telefonunuza indirin. Buradan hesabınızı, tasarrufunuzu ve giderlerinizi kolayca izleyebilirsiniz.

İnternet kioskunu kullan. Hâlâ bir banka hesabınız varsa, bankanızın İnternet servisini mobil uygulama veya bilgisayar aracılığıyla kullanın. İnternet şubesi ödemelerinde komisyon ödemek zorunda kalmazsanız, fatura ödemeleri gibi birçok faturalandırma ödeme merkezi 1-2 lira komisyon ücreti ödemektedir.

Mali tavsiyeleri takip edin. Örneğin, www.vadelikredi.com da birçok mali tavsiyeler sunuyoruz. Güncel tutmak; Tamamıyla ücretsiz bir şekilde ekstra fikirler elde edebileceğiniz tasarruf ve yatırım yollarını öğrenebilirsiniz.
6. Daha fazla tasarruf için kullanabileceğiniz teknolojik yenilikleri keşfedin

Ayrı ayrı tasarruf ve tasarruflarla uğraşırız. Masraflarınızı azaltarak veya ihtiyacınızdan daha az harcayarak tasarruf edersiniz. Tasarruflarınız tasarruflarınızdır. Teknoloji sayesinde para kazandırabilmemizin birçok yolu var.

Onlardan bazılarına bir göz atın.

WhatsApp ve Skype. İki popüler iletişim uygulaması ve iki uygulama hem metin hem de sesli arama özelliklerine sahiptir. Aylık GSM operatörü kurulum tarifelerini her ay ödememek yerine bu uygulamaları kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Aramalarınızı ve mesajlarınızı bu uygulamalar aracılığıyla yapabilirsiniz, daha fazla tarife ödememekten kurtulabilirsiniz.

Daha ucuz bilet. Öğrenciler her sömestrin sonunda seyahat etmek zorundalar. Çeşitli bilet yerlerinde arama yaparak seyahatiniz için en uygun bilet bulabilirsiniz. Unutmayın, önceden rezervasyon yaparsanız, yolculuğunuz için daha az ödeme yaparsınız.

Öte yandan, BlaBlaCar adı verilen bir oluşum var. Bu, boş koltuklu sürücülerle aynı yönde gitmek isteyen yolcuları biraraya getiren bir oluşumdur. Böylece, aynı yönde seyahat etmek isteyen yolcular daha az maliyetle seyahat edebilirler.

 Okuduğunuz şehrin dışında katılmak istediğiniz herhangi bir seminer veya etkinlik var mı ve kalacak yeriniz yok mu? Otel gerçekten pahalıdır. İstediğiniz kadar ve her zamankinden daha az ödeme yaparak kalacak bir yer bulabildiğinizi söylüyorum. Airbnb ile mümkün. Airbnb ile ilgili daha önce birkaç şey yazmıştık. Öte yandan, size yurtdışında kalacak bir yer bulabileceğinizi hatırlatırız. Alternatif olarak, Hürriyet Emlak ve Sahibinden sitelerinde günlük olarak kalacak bir yer bulabilirsiniz.

Wordpad ve Google Drive. Öğrencilerin zorunluluklarından biri kağıt ve kitaplardır. Sık sık notlar veya özetler almalıyız. Gerçekten modern olması gereken zamanı. Bu teknolojik ürünleri kullanmıyorsanız, kullanmaya başlamadan önce kağıtları ve dizüstü bilgisayarları koruyun. Wordpad ve Google Drive gibi ürünler hakkında notlar alabilirsiniz; bulut özellikleriyle nerede olursanız olun istediğiniz yerde notlarınıza erişebilirsiniz. Dahası, bu ürünlerin alternatifleri de var.
7. İkinci el alım satım seçeneklerini değerlendirin

Öğrenci eviniz için yeni bir kanepe veya çalışma masasına ihtiyacınız varsa ikinci el alışveriş sitelerine göz atın. Sonuçta, ihtiyaçlarınızı bir şekilde göreceksiniz ve daha azı için satın alarak tasarruf sağlayacaksınız. Ayrıca, artık ihtiyaç duymadığınız bu tür ürünleri değerlendirerek bir satış yapabilirsiniz; buna ihtiyaç duyanlara faydalı olacak ve ayrıca ekstra tasarrufa sahip olacaksınız.

8. Eski zamanlara dönün, ticaret yapın

Takas, paradan tasarruf etmenin benzersiz bir başka yoludur. İhtiyacınız olan herhangi bir şeye ihtiyacınız olmayan her şey için ticaret yapabilirsiniz. Öğrenci arkadaşlarınızla yapabileceğiniz gibi, aynı şekilde takas ticareti yapmanıza izin veren internet sitelerinde reklam da yapabilirsiniz.
9. Biriktirme Hesabını Edinme

Bu tasarruflarla elde edeceğiniz tasarrufları değerlendirebilmeniz için kendinize bir tasarruf hesabı edinin. Tasarruflarınız bankada daha güvenli olacak. Görülen para daha çabuk harcanmaktadır. Ayrıca, tasarruflarınız arttıkça paranızı korumak zorlaşır ve sizin için bir güvenlik riski oluşturur.

Paranızı, birikim hesaplamaları yoluyla, yüksek mevduat oranları sunan bankalar vasıtasıyla daha etkili bir şekilde değerlendirebilir ve birikiminizi takip edebilirsiniz. İlgi alanıyla ilgilenmiyorsanız, faizsiz standart mevduat hesabı veya katılım bankalarından bir katılım depozitosu hesabı açabilirsiniz.
10. Harcama Listenizi Hazırlayın

Son olarak, harcama listenizi hazırlayın ve yukarıdaki öneriler satırından daha fazla para kazanabilecek ne varsa listeleyin. Yapabileceğiniz şeyler sana verdiğim tavsiyelerle sınırlı değil, ancak listenize başka şeyler ekleyebilirsiniz. Bu konuda arkadaşlarınızdan fikir bile alabilirsiniz.

Tasarruflar, daha fazla birikim yapmanızı sağlar. Öğrencilerin paradan tasarruf edebilmeleri için çok daha fazla taktik olabilir. Bir fikriniz varsa, aşağıda yazabilir veya fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
Öğrenciler İçin 10 Eşsiz Para Biriktirme Yolları
Derecelendirme:
51star1star1star1star1star
Kategori: EFT, Yatırım