Öğrenci Kredi Başvurusu

Okul ücretleri, kitaplar, ulaşım, yemek, yurt ve ev gibi masraflar, özellikle üniversite öğrencileri için öğrenci ve veliler için ciddi bir maliyettir. Bu masrafları karşılamak için öğrencilere genellikle aileleri tarafından yardım edilir. Bununla birlikte, öğrencilerin okul masraflarını ödemek ve ailelerine yük olmamak için bankalardan borç vermeleri gerekmektedir. Öğrenci kredisi başvurumuzda, bankaların öğrencilerin kredi taleplerini nasıl değerlendirdikleri hakkında bilgi sağlayacağız.

Gelir Belgesinin Yükümlülüğü

Bankadan bir krediyi geri çekebilmek için ilk şart, krediyi geri çekme koşullarını yazdığımızda belirtmek istediğimiz gibi, bir gelir belgesi göndermektir. Bankaların, gelir belgesi olmayan veya kredi garantisi olmayan veya ipotek göstermeyen herhangi birisine kredi vermediğinden emin olun. Bankalar kredilerden büyük kazanç sağlamasına karşın, kredinin geri ödemesini garanti edecek garantör bulunmaması durumunda kredi kullanmayacaklardır. Bu kural yalnızca öğrencilere değil, aynı zamanda küçük gelir belgelerine sahip olmayan herkes için de geçerlidir. Bu gelir belgesini göstermeyen bir öğrencinin bankadan aldığı krediyi kullanması çok zordur.

Öğrenci Kredisi Koşulları

Öğrencilerin banka kredilerini kullanabilmesi için gerekli koşullar. Her şeyden önce, öğrencinin çalışması için bir yer, bir SGK kaydı ve bankaya sunabileceği bir gelir belgesi olması gerekir. Banka gelir belgesi kullanılabilir ise, kredi onaylanmış kredilerde kullanılabilir. Başka bir seçenek ise, gelir belgesi olmayan öğrencilerin, sabit bir maaşa ve faiz ve kira gibi maaş dışındaki gelir kuponlarına sahip olsalar bile kredi kullanma şansına sahip olmalarıdır. Olası kredi taksitlerinin ödenmemesi durumunda, banka yasal takip başlatarak alacakları tahsil etmektedir.

Bankalar genellikle öğrencilerin ebeveynlerinin başvurusu üzerine kredi verir. Öğrencinin gelirini oluşturan anne, baba, kardeş gibi akrabalarının akrabalarına ait krediler alabilir. Ona Eğitim Kredisi diyoruz, ki bu açıkça ebeveynlerin kullandıkları bir kredidir ve öğrenciyle gerçekten ilginç değildir.

Bankalar Dışındaki Öğrenci Kredileri

Şimdiye kadar bahsettiğimiz kredi türleri, bankalarda kullanılmak istenen kredi türleri. Banka dışı öğrencilere kredi sağlayan özel ve kamusal yurtlar ve vakıflar var. Bu, en ünlü Kredi Yurt Kurumu’dur. Bir kamu kurumu olan Kredi Yurt Kurumu, mali durumu zayıf olan aileler tarafından öğrencilere verilen eğitim kredisidir. Türk Eğitim Vakfı, belediyeler ve Türkiye Dini Vakfı gibi destek organizasyonları da öğrencilere aylık olarak mali destek sağlamaktadır.

Bir cevap yazın