Motorlu Taşıtlar Vergisi kredi kartı ile taksitli ödeme nasıl yapılır?

Kendi adınıza kayıtlı olan her motorlu taşıt için 6 ayda bir olmak üzere yılda iki kez vergi ödemeniz gerekiyor. Bu vergilere Motorlu Taşıtlar Vergisi adı veriliyor. Bu vergiler size ait olan aracın yaşı, motor gücü gibi özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor. Motor gücü yüksek olan araçların vergisi, motor gücü düşük olanlara nazaran daha fazla oluyor. Ya da yaşı küçük olan araçların vergisi, yaşı büyük olan araçlara nazaran daha fazla oluyor.

Aracınızın Motorlu Taşıtlar Vergisini kredi kartı ile taksitle ödemek istiyorsanız bunun iki yolu var diyebiliriz. Birinci yol, bazı bankaların internet sitelerinde, motorlu taşıtların vergi dönemleri olan Ocak ve Temmuz aylarında, internet şubesi aracılığı ile verginizi ödeyebileceğiniz bir modül eklediğini belirtmiş olalım. Yani bu bankanız böyle bir uygulama başlattığında direk internet şubesinden hesabınıza girerek buradan taksitli ödeme seçeneğini kullanmak sureti ile ödemenizi yapabilirsiniz.

İkinci yol ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesi olan https://gib.gov.tr üzerinden sizden istenilen bilgiler ile borcunuzu görüntüleyebilir ve kullandığınız kredi kartınız taksit imkanı sunuyorsa, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kendi web adresi üzerinden taksitli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Kategori: Genel