Mersis No Nedir?

Mersis no nedir adlı bu konuda Mersis numarası ne demek ve ne işe yarar, sorgulama, doğrulama ve öğrenme gibi işlemlerin nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Biz tüketicileri çok ilgilendiren bir konu olmadığı için yeterli bilgiye sahip değiliz. Ancak yaptığınız alışverişlerde fiş veya faturaların üzerinde Mersis no denilen bazı rakamlar bulunmaktadır. Hadi gelin hep beraber Mersis kayıt işlemi, Mersis numarası ne demektir, ne işe yarar gibi konular hakkında bilgi sahibi olalım.

Mersis’in açılımı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’dir. Açılımdan da anlayacağınız üzere tüm sicil kayıtları bir merkezde tutuluyor ve bu merkez üzerinden tüketicilerin bilgisine sunuluyor. Özellikle çok fazla zaman alan bürokratik işlemlerin kısalmasında büyük rol oynuyor. Hem arşivleme, kayıt etme gibi işlemler daha düzenli hale geliyor hem de Mersis no sayesinde kamu kuruluşlarındaki işler fazlasıyla azalıyor.

Mersis No Ne Demek?

Nasıl ki her insanın 11 haneli bir T.C. kimlik numarası var ise firma veya şirketlerinde tamamen kendilerine özel 16 haneden oluşan bir Mersis numarası bulunmaktadır. 1 Ocak 2014’de zorunlu hale gelmiştir. Eğer şahıs şirketiniz bulunuyorsa T.C. kimlik numarasının ardından 00014, 00015, 00016 gibi rakam gurubu ile bitirilmektedir. Eğer Anonim veya Limited şirket ise 0 ile başlıyor, ardından vergi numarası, ardından 14, 15, 16 vb. numara yazılıyor, en son adımda da 000 rakamları ile bitiriliyor.

Mersis No Sorgulama

Mersis no sorgulama işleminizi Buradan yapabilirsiniz. Yukarıda Mersis numarası ile ilgili bazı durumlar saydık. Eğer sorguladığınız şirketin Mersis numarası yukarıdaki alternatiflerin dışındaysa geçici bir numaraya sahipsiniz demektir. Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurarak gerçek numaranızı alabilirsiniz.

Bir cevap yazın