Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredi mevduatı hesabı; Talep hesaplarında belirli bir sınıra kadar tanımlanan ek bir hesap, avans para da denilen bir tür kredi türüdür. Bu yazıda, kredi mevduat hesaplarının özellikleri, kullanılış şekli, faiz oranları ve kredili mevduat hesapları uygulamaları hakkında konuşacağız.

Bir Kredi Yatırımı Hesabını Açma

Bankanızla bir kredi hesabı açabilirsiniz. Gelir beyannamenizi, elektrik, su ve telefon gibi son üç aylık servis faturalarını bankanıza sunmak zorundasınız, bunun için gerekli hesaplarınız var. Bankalar, bir kredi notu anketinden sonra onaylanırsa, talep hesaplarında belirli bir limit kadar ekstra kredi limiti ekler.

Kredi Mevduat Hesabının Avantajları

Bir kredi mevduat hesabının en avantajlı yanı, hesabınızda para yoksa bile, acil ödemelerinizi ve ödemelerinizi yapmak için avans kredinizi kullanabilirsiniz. Diyelim ki sıfırınız var ve acil nakit ihtiyacınız var. Para çekme hesabınızdaki limitinize kadar nakit para ödeyebilirsiniz. Yoksa henüz para yok, ancak ödenecek kira, vergiler, aidatlar ve burs ödemeleri var. Kredi kartınızı kullanarak ödemelerinizi zamanında yapabilirsiniz. Öte yandan, kredi kartı ile kullanılacak nakit avanslara göre kredili mevduat hesaplarından kullanılacak nakit avanslar faiz açısından daha avantajlıdır.

KREDİ PASİF KALEMLERİNİN ÖDENMESİ

Kredili mevduat hesabı bulunan hesaptaki sistem, borç alan hesabı kullandıysanız talep hesabınızın girişinde feshedilecektir. Girilen para miktarı kullanılan avans kredisini karşılamazsa, krediyi karşılayan tutarın peşin ödenmesi gerekir. Geri kalan borç, bir sonraki para girişinde kesilecek. Böylece nakit avans mevduatı bankaya değil ATM noktalarına yatırılan parayla ödenecektir. Mevduat kredi hesabınızı en geç 30 gün içinde ödemeniz gerektiğini unutmayın. Talep hesabınız 30 gün içinde banka hesabınıza girmezse ve kredi hesabınız ödenmezse, borcunuzu ödeyene kadar hesabınız bloke olur.

Kredi Mevduatı Hesabının Hesaplanması

Kredi hesaplarında faiz işleme sistemi; Kullanılan avanslar, faiz, kullanım gününe kadar işleniyor. Diyelim ki, kredi mevduat hesabınızdan avans ödediğinizi ve borcunuzu 5 gün sonra ödediğinizi varsayalım. Kullanılan avans karşılığında sadece 5 gün faiz ödenir. Kredi mevduat hesaplarından kullanılan avans kredileri, aylık% 2,02 faiz oranına sahiptir. Bir örnek vermek için nakit avans olarak 1000 TL kullandık. 30 gün boyunca 1000 TL’ye karşı ödeyeceğiniz faiz 28 TL’dir.

Bir cevap yazın