Ekonomik darboğazların yaşanmasından sonra bankalar nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kapıyı çaldığımız tek yer haline geldi. Tüketici kredileri, bankaların krediyi almaya uygun olduğu 48 aya kadar kullanılır ve gelir belgesi kredi ödemeleri için yeterlidir. Mayıs 2015’te çıkan ve Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketici Kredisi Kanunu hakkında konuşacağız.

Krediden Cayma Hakkında

Kredi, nakit ihtiyaçları için bankalara uygulandıktan veya bankalara harcandıktan sonra yapılacak yeni gelişmelerin ardından kredi kullanmayı bırakabilir. Paranın hesaba gelmemesi, faizsiz borçlanma, miras gibi para kazanma durumları karşısında banka tarafından kullanılan kredi veya kredi başvurusunu iptal etmek isteyebilirsiniz. 22 Mayıs 2015’te çekilme hakkının kaldırılmasından önce, bankalar müşterilerin kredi çekilmesini isteyen bu talepleri reddetti ya da farklı isimler altında geniş ilgi ve faiz talep ettiler. Nitekim, tüketicinin gözünü korkutan bankalar, müşterilerin krediden çekilmek istediklerini bastırmak istiyorlardı.

Tüketici Kredi Anlaşmaları Yönetmeliği

Tüketici mağdurlarına Mayıs 2015’te Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketici Kredi Anlaşmaları Yönetmeliği uyarınca, gerekçelendirilmeden ve cezai işlem yapılmaksızın 14 gün içerisinde kullandıkları krediyi iptal etme hakkı verildi. Şikayetler. Bankalar, kredi sözleşmelerinde tüketicinin 12 punto büyüklüğünde ve anlaşılabilir bir şekilde krediden çekme hakkına sahip olduğunu belirten bir mektup vermekle yükümlüdür.

Cayma’da 14 Gün Hakkında

Bu yönetmeliğe göre, kredi başvurusunda bulunmuş ancak para almayan tüketiciler para çekme haklarını kullanarak borçlanmayı vazgeçebilirler. Ödünç para alan ve ödeyen tüketiciler de var. Bu tüketiciler, çekilme hakkını kullanan herhangi bir sebep göstermeksizin, 14 gün içinde aldıkları kredinin ana parasını da geri verebilirler. Krediyi alan ve 14 gün içinde para çekme hakkını kullanan tüketiciler, tahakkuk etmiş faizleri, krediyi aldığı andan en geç 30 gün içinde bankaya teslim ettikleri zamana kadar tevdi etmelidir. Buna ek olarak, sözleşme faiz, temerrüt faiz veya diğer cezalar ödemeyecektir.