Kredi Sicil Affı ve Kredi Kartı Sicil Affı Nasıl Olacak?

Ülkenin ekonomik göstergeleri, nefes alma kredileri (nefes alma kredisi), sıfır faizli kosgeb kredisi (sıfır faiz kosgeb kredisi nasıl elde edilir) ile ilgili en sık sorulan sorular, kokobilerin en ucuz kredileri arasındadır. Kırmızı kalemin kurbanları nedir? Borçlular bankadan para ödünç alabilir mi? Kötü kredi geçmişi olan bir kişi nasıl borç para alabilir? Ve / veya kötü kredi notuna sahip olan kişinin kredi alması nasıl olur?

Bu durumda kredi kartı kayıt yenilgisi veya kredi kaydı amnestisi ile yapılacak yeni düzenleme geldi ve iş başladı. Kredi sicilini kime bağlayacağına dair bir soruya yanıt olarak, taslak aşamasında ilk aşamada 11.5 milyon kişinin kara listeden çıkacağını söyleyebiliriz. Hürriyet Gazetesi ve Sözcü Gazeteler’in haberlerine göre, kayıt affından nasıl yararlanılabileceği sorusuna yanıt olarak, 11 milyon 561 bin 202 kifli ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicillerini sıfırlayabileceğiz. Yasanın yürürlüğe girmesi yasaklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın bilgilerine uygun olarak yapılan düzenleme yürürlüğe girerse, 12 Aralık 2016 tarihi itibariyle çekleri halen ödenmeyen 566116 kişi ve yasal olarak takip eden 2 milyon 233 bin 188 kişi olacak 31 Ekim 2016 itibarıyla yasal takip borcu olan 1 milyon 729 bin 846 kişi ve 31 Ekim 2016 itibariyle 533 bin 379 kişi olan şirketten 99 adet 31 Ekim itibariyle ticari kredilerden hukuki takibe devam eden bin 928 sermaye şirketi de dahil edilecek.

Normal koşullar altında, kara listeden nasıl çıkarılacağına ilişkin soru farklıdır ve zaten sitemize yazmış bulunmaktayız. Ancak, serbest bırakılacak projeye göre otomatik olarak yapılacaktır. Tasarı geçtikten sonra, bankalar bu duruma nasıl tepki verecekler, ister kibar kalpli kişinin krediyi kullanabilecekleri, kırmızı kalemin kredileri nasıl çekeceğini ve hangi koşulları sağlayacaklarını bilmeyeceklerdir. Sonuçta, bu bir rüya projesi değil ve bankaların tepkisi tahmin edilemez.

Kredi ve kredi kartı kayıt affı, özellikle esnaf bekliyor ve ekonominin yeniden canlanması beklenirken, kayıt defteri ya da kredi sicilinin affedilmesi ilgi sorularını getirdiğinde affediyor. Kredi kayıt defteri temizleme döneminde, daha önce merkez bankasında tutulan kişilerin finansal kayıt belgeleri artık risk merkezinde tutulmaktadır. Talep edilmesi halinde üçüncü taraflarla paylaşılır. Risk merkezindeki finansal kayıt bilgilerinin tasarım ile bu yönde düzenleneceğini ve bu şekilde üçüncü taraflarla paylaşılacağını bekliyoruz.

Bir cevap yazın