Kredi Sicil Affı Nedir

Ülkemizde son günlerde herkesin merakı sicil affını bekliyordu, yani liste silinmenin sonuna geldi. Çeşitli nedenlerden dolayı, bankaların kara listelerinde toplam 12.5 milyon kişiye kredi kayıt affını sağlayan yasanın değiştirilmesine ilişkin yasa tasarısı gece TBMM’de kabul edildi. Kredi ve kredi kartı borçlularına, kara listeyi 6 ay içinde kapatanlara bırakma seçeneği sunuldu. Düzenlemeyi, kredi kartını, çekleri, borçları ve borçları 6 ayda ödeyen sanayicilerin yaklaşık 12.5 milyonu, Dernek Bankası’nın kara listesinden yalnızca tüccarlar değil, bireylerde siliniyor. Bu düzenleme yapılmadan önce, bu kara liste kayıtları borç ödemelerine rağmen 5 yıldır bu listede kaldı.

Kredi sicil affı nedir?

Son günlerde, çoğunlukla haberlerde duyulan ve kredi bağışlaması için olan, bu makalenin cevabını, 2017 gibi birçok kişi için yararlı olacak, kayıt mağfireti çıktığında, kayıt affı için Zamanında bir kredi veya kredi kartınız olduğunu varsayalım. Ve yetersiz gelir yüzünden ödemelerinizi zamanında yapamayacağınız bazı aksilikler ya da işsizler var. Bu nedenle kredi puanınız ve kredi kayıtlarınız kötü geçti. Ama sonunda borcunu ödemiştin. Kırılmış kredi kayıtlarınız genelde beş yıl gibi görünür ve bankalar bunu görebilir. Dolayısıyla bu, yeni kredi alımlarının tam tersidir. Aklıma gelen ekonomik teşvik paketi bugünlerde kredinin affedilmesi ile ilgilidir ve kötü şöhrete sahip olanlar için umut vericidir.

Kredi Sicil Nasıl Yapılır?

Kredinizi ihtiyaçlarınıza göre kullanmak ya da bir araba veya ev satın almak istiyorsanız, ancak kredi kaydınızı zamanla bozulmuştur. Burada, affedildiğinizde kredi kayıt afiş kredisi için başvurabilirsiniz. Son zamanlarda haberlerde bahsedilen kredi bağışlaması duydun ve merakla sonucun gelmesini bekliyorsunuz, değil mi? Henüz netleşmemiş olan bu kayıt afması önümüzdeki günlerde netleşecek. Ancak, açık bir bilgi bulunmadığı ve daha önce kayıt afından yararlananlar tarafından herhangi bir işlem yapılmayacağı yönündeki bazı söylentiler var.

Kredi mektubu affı ile kredi notuna ne olur?

Bildiğiniz gibi kredi notu, herhangi bir kredi veya kredi kartı aldığınızda önemlidir. İnsanlara kredi kontrolü yapmasını sağlayan bu sayısal değerler herkes tarafından kredi puanı veya kredi puanı olarak bilinir. Kredi notundaki kaydı takip edenlere ve kredi borç almak isteyenler, bu rekor af sonrasında kredi notlarının nasıl etkileneceğini merak ediyor. Kredi notunun zamanla sıfırdan tekrar yükselmesi bekleniyor.

Kredi, Kayıtlı Kredili Mi Oldu?

Borçluların kredi kayıtlarında herhangi bir düzenleme bulunmayacağı tahmin edilmektedir. Borçlarını bitirmiş olanların kayıtları düzeltilecek. Bir başka deyişle, halkın borçlarını sona erdirmeden böyle bir hakkın doğmayacağı beklenmektedir. Bildiğiniz gibi, kredi not endeksi, borç miktarı ve kişinin ödeme alışkanlıklarına dayalı olarak 0 ile 1900 arasında hesaplanır. Halkın borçlarının miktarı azaldığında, kredi notu daha yüksek değerlere yükselmektedir. Haberde de görüldüğü gibi, herkes eşit derecede değerlendirme yapabilmek için hala kredi bağışlaması üzerinde çalışıyor ve konunun sona ermek üzere olduğu da biliniyor.

Bir cevap yazın