Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notu kelimesini hepimiz duymuşuzdur. Bankalar, banka ürünleri ve hizmetleri için taleplere cevap vermek. Kredi notuna göre karar verirler. “Bank kredi kartı vermedi” gibi kelimeler kelimeleri duymuşsanız bilmiyorum ki bankalı olumsuz cevap vermiştir. Peki, kişi ve kurumların ekonomi aynası olarak adlandıracağız Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi Kayıt Bürosu, banka kartlarının banka işlemleri ve bankalar arası işlem görmesi 5 ayrı başlık ve değerlendirilmekte olan banka işlemler sonrası kredi not puanını ortaya çıkarmaktadır. İşte kredi notunu etkileyen beş faktör;

1-Kredi ve Kredi Kart Ödeme Performans: Kredi notunu% 30 gibi büyük bir oranla etkileyen faktördür. Kredi ve kredi kartı borçlarını aylık ne kadar ondan ödemiş, gecikme olup olmadığı, borç verme yapılıp yapılmadığı, kredi ve kredi kart borçlarının zamanlaması ödenip ödenmediği gibi konular kredi notu belirlerken% 30’luk bir oranla etkilemektedir. Biz bu maddeeden şuє çıkartmalıyız; Borç ve kredi kartı borcunun tamamı, son ödeme gününe kadar ödenir ve ödeme miktarı yine son ödeme gününü geçmediği taktirde kredi notumuza% 30’luk olumlu bir katkıda bulunacaktır. Tam ödenmeyen, kalan borç ve borçların gecikme süreleri kadar kredi olmadığı% 30 eki puan verilecektir.

2 Mevcut Borç Durumu:% 25’lik bir oranda etkilemektedir. Bankalara ne kadar çok beklerseniz düşürürsünüz? Ancak, düzenli ödeme işlemi gerçekleşirse bu sefer de kredi notunda arttıra sebep olacaktır. Yine kredi kartlarında yapılan harcama oranı ile gelir arasında ki dengesizliklerde kredi notunun düşmesine neden olunuz! Kredi kartı limitiniz artıkça kredi notunuz düşecektir.

3- Alınan Kredi Sayısı: Alınan kredi notunu bir yılda düşürmek için bir risk içerdiği. Bununla bu düşüşü engelleyecektir. Alınan kredi miktarı% 20 oranında etkiyecektir.

4-Kredi Başvuru Sıklığı: Bankaların şubelerinden, internetten, mobil şubelerinden, ATM noktalarından yapılandırmanın kredi başvurularının sıklığı da olumsuz etkilemektedir. Kısa sürede yapılıyor kredi notunu olumsuz etkileyecektir. % 15’lik bir etki yapacaktır.

5- Diğer Faktörler: Kişinin yaşı, sahip olduğu taşınmaz mallar, kaç çocuk sahibi olduğu, almış olduğu maaş, işyerinde çalışma süresi gibi faktörlerde kredi notunu% 10 amacıyla etkilemedir.

Bir cevap yazın