Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Çekerim

2015 yılında BDDDK tarafından yapılan açıklamada, bankadaki borçluların sayısının yaklaşık 1 milyon olduğu görülüyor. Bu temelde uzun süredir devam eden bir durum. Vatandaşların kredi kartlarının veya kredilerin kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması, bankalardan ödeme yapmak zor kredilerin alınmasına neden olmuştur. Bununla birlikte, kredi kartları hakkında oldukça rahatsız edici bir alışkanlık var. Bu durumu önlemek için kredi not sisteminin kullanımı başlamıştır.

2011 yılından bu yana, BDDK, Findeks ve kredi notu işletme dernekleri ile ortaya çıkan kredi notu ilk etapta esnek bir şekilde kullanılmıştır, ancak son dönemlerde çok daha sıkı bir şekilde uygulanmaktadır.

Kredi notu sorgulaması için buraya bakın

Kredi notu sistemi, vatandaşların bilinçsizce borçlanmalarını önlemek ve kredi kartını daha doğru kullanabilmek için bankaların hiçbirinden ödün vermemesi nedeniyle gündemdedir. Kredi notu, geçmiş dönemlerde bir kişinin bankalarla yaptığı işlemlere göre düzenlenmiştir. Bu gösterimin oluşumunda birçok unsur etkilidir. Başka bir deyişle, kredi notları tek bir işlem ile geri kazanamaz. Bununla birlikte, yüzde olarak, genel not ortalaması etkilenir.
Kredi notum

Kredi notum

Bankalar ayrıca, kredi notu siteleri hakkında hatırlatıcılar ve kredi notlarıyla ilgili tüketicilere yardımcı olması için kredi sayfalarında kredi notu ekler. Konu çok önemlidir. Bankadan bir kredi veya kredi kartı satın almadan önce kredi notunun ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi kesinlikle gereklidir. Bunun nedeni, kredi notu 1400 puanın altında olan kişilerin bankalardan kolayca borç alması mümkün değildir.

BDDK’nın açıklamasına göre, Türkiye’de ortalama kredi notu genel olarak 1400’in altındadır. Düşük kredi notuna sahip kişiler, periyodik ödeme yaparak not arttıktan sonra borcun kredi başvurusunda bulunabilir. Bu şekilde, daha konforlu bir kredi elde etme fırsatına sahipsiniz. 1400 kredi notu veya bu limitte olanlar, bir dizi bankanın rahatlığı ile düşük hacimli krediler de alabilirler. Ancak maalesef yüksek dereceli krediler elde etmek mümkün değildir.

Kategori: Findeks