Kredi Notu Riskli Olmak

0
266

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu banka müşterilerinin ödemelerinin raporlarının gönderildiği bir bankacılık bilgi havuzudur. Bankalar, Findeks’in raporlarına bakarak, ödeme alışkanlıklarınızın zayıf olduğunu veya iyi olduğunu öğrenir ve para ödemek istediğinizde bu raporlardan öğreneceksiniz ve krediyi ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda bir fikriniz var. Kredi puanı iyi olursa kredi kazanabilirsiniz, ancak kredi puanı yetersizse kredi alamazsınız. Bu yazıda, kredi puanı riskli ise, size bir kredi başvurusu nasıl yapılacağını anlatmak istiyoruz.

Düşük Kredi Derecelendirme ile Bir Kredi Nasıl Alınır?

Bu kredi notuna göre, bankanın size verecekleri hizmetler önceliklidir ve Findeks notu sunulan hizmetlerde önemli bir kriterdir. Tabii ki kredi notundaki tek faktör bu değil. Aylık geliriniz, maaşınız ve elindeki taşınır, taşınmaz varlıklarınız kredi vermede de önemli faktörlerdir. Ödeme raporunuz kötü ise, mülkünüzü ipotekle ödünç alabilirsiniz.

Kredi derecelendirmesi kötü olanların bankadan kredi alması pek olası değildir. Bankalar geçmişteki ödeme raporlarını incelemekte ve bu krediyi bankaya iade etme olasılığının zayıf olduğunu ve kredi vermek istemediklerini düşünmektedir. Bununla birlikte, yukarıda belirttiğimiz gibi, ipotek gibi yöntemlerle kredi sağlayabilirsiniz. Konutunuzdaki ipotek borçlanma yönteminde bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Örneğin, 500.000 TL’yi çekmek istersiniz. Gayrimenkulünüz 350.000 TL ise, bankanın size vereceği kredi çok düşüktür. Banka, olası en kötü durumu değerlendirir ve bir ipotek ekinde para toplamılamayacağını düşünür ve gayrimenkul tutarınızdan daha yüksek bir fiyatla kredi vermeyi istemez. Bu arada, gayrimenkul ipotek kredisi almak için ek bir masraf gerektirir. Uzmanlık masrafları, sigorta masrafları gibi masraflar, gayrimenkul ipoteğinde çekilen kredilerde cebinizden düşülür.

Düşük kredi notuna sahip müşteriler için kredi taleplerinde avantaj elde etmenin diğer bir yolu, bankayı aynı evde yaşayan çalışanların gelirlerini bilgilendirmektir. Aynı zamanda, kira geliriniz varsa ve ek gelirinizi bankaya bildirirseniz, kredi vermek isterseniz adınız olumlu bir puan olarak yansıtılacaktır.

Kredi Notunu Öğrenmek

Findeks, kredi puanınızı bulmak için bankanızın internet şubesini kullanabilir veya findsex’in kendi sitesini kullanarak öğrenebilirsiniz. Bulgular ‘sitesi size ilk öğrenen ücretsiz diğerlerini mal edecektir. Kısacası, kredi puanınız düşükse, emlakınıza ipotek vererek, gelir beyanınızı ve diğer gelirinizi bankaya sunarak ödünç almak mümkündür.

CEVAP VER