Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Neredeyse herkes kredi notu bilmecesini konuşuyor. Çünkü kredi kullanımı ve kredi kartı kullanımı her geçen gün artmaktadır. Birçok kişi bile birden fazla krediye ve kredi kartına sahip. Bu nedenle, kredi ve kredi kartı alımlarında en önemli yeri kaplayan bir kredi notunun duyulması normaldir. Krediye başvuranlar, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen bir puana sahiptir ve eğer kredi derecesi krediye hak kazanmaya yeterli ise, kredi geçerli olur. Bu kredi puanı, bankanın müşteriye kredi vermesi için etkili olur.

Kredi Derecelendirme’nizi Arttırmak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Kredi notuyla geliyorsanız, risk kapsamında değerlendirileceği üzere kredi notunu kırmızı, turuncu ve sarı alanlarda yükseltmeniz gerekir. Bu süre zarfında, bu renklerle bu kredi notuyla yapılması gereken konular hakkında konuşalım. İlk etapta bankalarla olumsuz bir şey yapmayın, örneğin borç ödemelerini geciktirmeyin. Borçlarınızı diğer bankalarla kapatın veya en azından borcunuzu azaltın. Öte yandan, gelirinizi arttırmak için mümkünse notlarınızı yükseltmenizi sağlar.

Kredi Puanı Güncelleme Süresi nedir?

Konuştuğumuz durumlardan borçları diğer bankalara kapatma konusunun hemen yansıtılmadığına işaret etmek isteriz. Yani, kredi başvurusunun hemen öncesinde başka bir bankadaki borçlarınızı kapatırsanız, bunun hemen yansıtılmayacağı, belirli bir süre geçmesi gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, düşük olan kredi notunu yükseltmek için mevcut borçlarınızı kapattığınızda, puanınızın olumlu bir şekilde değerlendirilmesine hemen izin verilmeyecektir. Ayın değiştirildiğini ve güncellendiğini unutmayın. Bir başka merak konusu, kredi notunun affedilip verilmeyeceği. Kredi notu bağımsız olarak hesaplanır ve af gibi bir şey yoktur. Kredi notu işlemleriniz ve ödemelerinizden etkilenmekte ve sürekli güncellenmektedir. Kredi kartı kullanım alışkanlıkları ve ödeme alışkanlıkları, fatura ödemeleri, vergi ödemeleri, banka mevduatı, vadeli işlemler, bankanızın kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu işlemler olumlu veya olumsuz olarak yapıldığı için, kredi notunuz aylık olarak güncellenir ve findeks te tarafından gözlemlenebilir.

Bir cevap yazın