Geriye dönük kredi dosya masrafı nasıl alınır?

Kredi masraflarının geri alınabilmesi için Tüketici Kanunu’ndaki öngörülen zaman aşımı değil borçlar kanunundaki 10 yıllık zaman aşımı süresi geçerlidir. Bu Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarında bulunmaktadır. Bu doğrultuda yargıtay kararları ışığında 10 yıl geriye dönük olarak bütün kredilerinizin masraflarını talep edebilirsiniz. Ancak 10 yıldan önceki masrafları talep ve dava hakkınız kalmamıştır.

Kredilerdeki hangi masraflar geri alınabilir?

Kullandığınız kredilerde birtakım masraflar vardır. Kullandığımız kredinin şekline göre yani konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi vs. bu masraflar değişecektir aynı zamanda bankadan bankaya da bu masrafların isimleri ve önemleri değişebilir. Ama genel olarak belgelendirilebilen ve belgelendirilemeyen masraflar vardır. Bunun içinde belgelendirilemeyen masraflar her zaman Yargıtay’ın haksız olarak kabul edip tüketiciye iadesini öngören masraf vardır. Bunları kısaca saymak gerekirse bankalardan bankalara değişik gösterilebilir ama dosya masrafı, yapılandırma ücreti, ipotek fek yazısı ücreti, istihbarat ücreti bunun gibi kalemler yani bankaların doğrudan bunun belgesini ve masrafını ve makbuzu gösterilmeyecek kalemler her zaman iade edilebilir kalemlerdir ancak hayat sigortası gibi bir poliçeye bağlı ya da ekspertiz ücreti gibi bir makbuzu olan giderler geri istenemez. Burda da şuna dikkat etmek gerekir; ekspertiz ücreti kimi zaman bankaların talep ettiği ücretten daha düşüktür. Mesela sizden 500 lira talep edilmiştir ama belgeler geldiğinde görürsünüz ki banka bunun için 200 lira ödeme yapmış, bu durumda sizin 300 lirayı da talep etme hakkınız doğar.

Kredi masraflarını geri almak için dilekçe nasıl hazırlanır?

Kredi masraflarını geri almak için hazırlayacağınız dilekçe çok önemlidir. Onun için öncelikle bu dilekçeyi tek başınıza değil bir uzmanın yardımıyla hazırlamanızı tavsiye ederiz.

Dilekçelerin genel şartları doğrultusunda dilekçede;
– Ad/Soyad
– Açık adres
– T.C. kimlik numarası
– Davanın konusu
– Başvurulacak mahkemenin adı
– Karşı tarafın adı/soyadı
– Karşı tarafın adresi
– Dava değeri

çok önem arz eder.

Dava değeri sizin talep edeceğiniz masrafların toplamı kadardır ancak yargılama esnasında değişiklikler olabileceğini aklınızda tutup dava değerini isterken fazlaya dair haklarınızı saklı tutmayı ve doğru faiz oranını istemeyi ihmal etmeyin bunun içinde tekrar hatırlatmakta fayda var bir uzmanın yardımı daha doğru olacaktır.

CEVAP VER