Kredi Kartıyla Vergi Ödeme

0
152

Ülkemizde yiyeceklerden hizmete, otomobillerden elektronik ortama, beyaz ekmekten ekmeğe, içme suyundan içme suyuna kadar devlet, vatandaşlarına daha iyi hizmet vermek, yeni yatırımlar yapmak ve iş yaratmak için vergiler almaktadır. Hayatımızın her alanında geçerli olan kredi kartları vergi ödemelerinde, kredi kartlarına da taksit uygulanmakta, böylece vatandaşlar zorla vergi borçlarını ödeyebilmektedir. Bu yazıda, vergi ödemelerinin kredi kartı ile vergi mükellefi adına kredi kartları tarafından nasıl ve nerede ödenileceği konusunda bilgi verilecektir.

İnternet Bankacılığı İle Vergi Ödemesi

Vergi borçlarınızı kredi kartıyla ödemek için iki yol vardır. Birincisi internet bankacılığı. Bankalar ayrıca müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için vergi ödemelerinde kredi kartı kullanmaktadır. Bunun için tüm devlet vergi borçlarını internetten ve mobil bankacılıktan ödeyebilirsiniz. İnternet bankacılığı sistemleri Gelir İdaresinin bilgilendirme servisiyle müşterinin vergilerini öğrenir ve kredi kartı ile tahsil eder. Ödeme hesabınızla ödeme yapmak istemiyorsanız, vergi borçlarınızı o bankaya ait kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Kredi kartı sahipleri isterse, banka tarafından son ödeme günündeki vergi borçlarını ödeyeceklerdir. Ayrıca, vergi borçlarının bankalar tarafından düzenlendiği kampanyalar sayesinde kredi kartı ile taksit yapılmaktadır.

Gelir İdaresinin Web Yönetiminden Vergi Ödemesi

Vergi kredisini kredi kartıyla ödemek için kullanabileceğiniz bir başka yol, Gelir İdaresi’nin resmi internet adresinden kredi kartı ile vergi ödemektir. Geçerli vergi borçlarını, Gelir İdaresinin merkez ofisinin web adresinde T.C kimlik numarası bilgilerini veya e-devlet şifresini girerek öğrenebilir ve kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Kredi kartınız mülk bankalarının vergi mükelleflerine taksit kampanyaları uyguluyorsa, sistem size güvenli ödeme (3D) bölümüne yönlendirir ve tek ödeme veya taksitle ödeme seçenekleri kullanarak vergi kredilerini ödeyebilirsiniz. Vergi borçlarınızı ödemişseniz, sistemden bir makbuz alabilir veya ödemenin yapıldığını belirten bir e-fiş e-posta adresinize gönderebilirsiniz.

Gelişmekte olan internetin avantajlarından yararlanarak, vergi dairesine gitmeden yaşadığınız İnternet bankacılığı hizmeti sayesinde ödemelerinizi yaparak zaman kazandırabilirsiniz.

CEVAP VER