logo

Kredi Kartının Yasal Takibe Düşmesi Ne Demek?

Kredi kartı, bazılarımız için bir nimet ve hayatımızda şimdiye kadar yaşadığımız en büyük pişmanlıklardan biridir. Banka genelinde bir bozukluk olmasına rağmen, ne yazık ki öyle değil. Kredi kartı borçları bilinçsiz harcamalardan ve planlanmamış programlardan hatta takditle düşünülmüş bir davranıştan dolayı kartopu gibi büyüyor. Bu borçlar büyüdüğünde, bunu kapatmak için bir kredi alırsınız ve işiniz tuz biber olur. Ne yazık ki, yorganlarına göre ayaklarını uzatmayanların sonu var. Bu nedenle, aylık bütçe planımızı yaptırmalı ve harcamalarını buna göre yapmalıyız. Elbette, bunu yapanlar için kredi kartı kötü bir gün. Kredi kartı borcunuzu ödeyemezseniz; İdari takibe alma, yasal takip ve icra takibi sırasında hata yaptıklarının farkına varabilirler. Fakat insanlar olarak hepimiz hata yapabiliriz, bu yüzden asıl şey hatalardaki dersleri tekrarlamaktır. Günümüzdeki günümüz yazılarında; Kredi kartı borcunun ödenmediği ve kredi kartının ne yasal olarak takip edildiği konusunda yaptırım uygulanmasını ele alacağız.

Kredi kartı ödemeyen tüketiciler yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar; İdari takip, yasal takip ve icra takibi. Bu adımları kısaca açıklayalım.

İdari takip, bankanın kredi kartı borçlarını 90 gün boyunca ödemeyenlerin son 7 günlük ek süre verdiği süreç olup bu süreç dönem sonu ile başlar. Bu arada, ödemeyen borçlular idari sıraya alınır ve Kara Listeye çağırılır; Adından da anlaşılacağı üzere borçları ödeyemeyen / ödeyemeyen riskli tüketicilerin listesinde yer alacaktır. Bu liste Merkez Bankası tarafından oluşturulan bir listedir.

Tüketici borcu ödeyemez / ödeyemezse maalesef bu durumda hukuki takip süreci başlayacaktır. Yasal takip ile birlikte; Bankaların hukuk hizmetleri tanıtılacaktır. Böylece müdahilleriniz banka avukatları olacak. Bu durumda, banka avukatları size gerekli uyarı ve uyarıları verir ve borçlu ödenmezse, icranın başlayacağı konusunda sizi bilgilendireceksiniz. Bu süreçte, banka avukatlarına başvurabilir ve taksit talep edebilirsiniz. Yürütme safhasına girmeden borcunuzu yüklemek akıllıca olacaktır. Bunun nedeni, icra emrinin başlamasıyla birlikte yeni ortaya çıkan giderlerin borçluya eklenmesi olacaktır.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, diğer bankalara başvurarak borç transferi kredileri gibi kredilerden de yararlanabilirsiniz. Bunun için, ilgili bankaya gitmeli ve maddi durumunuzu samimi olarak ifade etmek ve uzun vadeli kredi kullandırmak istediğinizi belirtmeliyiz. Durumunuzu gizlemeye çalışmak doğru olmayacaktır, ancak KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından yanlış yönlendirilen LKS (Limit Kontrol Sistemi) ve kredi kayıt kayıtları sayesinde, tüm finansal tablolarınız banka tarafından önceden bilinecektir Endişeli. Bu da güveni azaltacak ve bankanın size bir borç transferi kredisi verme konusunda daha tereddüt etmesini sağlayacaktır.