Kredi Kartımın Numarası Başkasının Eline Geçti, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızın ön yüzünde bulunan numaraların başkası tarafından ele geçirilmesi başlıbaşına o kartınızın kullanılması için yeterli değildir. Bunun haricinde kartınızın özellikle internetten kullanılabilmesi için arkasındaki 3 haneli güvenlik numarası bilinmesi gerekmektedir. Ya da şifrenizin bilinmesi gerekmektedir Ya da sizin Kredi kartınız Cep telefonunuz ile aktive ise ilgili banka tarafından cep telefonunuza aktivasyon mesajı gelmesi gerekmektedir. Ve bunun da onaylanması gerekmektedir.

Fakat ön yüzündeki numaranın bilinmesi çeşitli yöntemlerle arka yüzündeki numaralarında çözümlenebileceği şekilde programlar vardır. Bu riskleri en aza indirmek için böyle bir olayla karşılaşmanız durumunda derhal bankanızı arayarak kartınızın İptal edilmesini sağlamanız gerekmektedir. Bu en sıhhatli yoldur en sıhhatli çözümdür. Ve bu yola başvurduğunuzda yine de kartınızın son 2 gün son üç gün ya da bu olayın olduğunu düşündüğünüz tarihten itibaren herhangi hukuka aykırı bir harcama var mı yok mu diye hesap hareketlerine bakmanızda fayda vardır.

Bunun sonucunda Eğer bir hukuka aykırı işlem ya da rızanız dışında bir para aktarımı gördüyseniz derhal Cumhuriyet başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz, bankanıza paranızı iade edilmesi için talepte bulunabilirsiniz ya da şartlar var ise bankanız bu olaylardan Kusurlu ise bankanıza dava açarak Eğer parayı İade etmemeleri durumunda paranızın size geri dönüşümünün sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın