Kredi kartınızın son ödeme tarihi itibari ile asgari tutarı ödemeniz veya hiç ödeme yapmamanız durumunda ilk olarak borcunuz gecikmeye girer ve geciken her gün için borcunuza faiz uygulanır. Ödemenizi, son ödeme tarihi itibariyle 1 ay boyunca yapamadığınız taktirde 1 ay boyunca faiz yansımaya devam eder.

Ödemenizi ikinci ay dolmasına rağmen, yani iki dönem boyunca yapmamanız durumunda bankaların dosya açma ve yasal takip başlatma hakları bulunmaktadır fakat bankalar genelde bunu üst üste 3 dönem yani 3 ay boyunca borcunuzu ödemediğinizde kullanmayı tercih edebilirler. 2 dönem boyunca kredi kartı borcunuzun ödenmemesi durumunda bankanın takip birimleri tarafından aranarak ödemenizi ne zaman yapabileceğiniz sorulur. En fazla 10 günlük bir tarih vermek koşulu ile sizden ödeme sözü istenir. Belirtilen tarihte tekrar ödeme yapılmaması durumunda ise kredi notunuz olumsuz yönde etkilenmeye başlayacaktır. Bu işlemin her tekrarlanmasında kredi notunuza eksi puanlar yansımaya devam edecektir.

Üç dönem üst üste ödeme gerçekleşmedi ve belirtilen sürede de en az 1 dönemlik asgari tutarı yine ödemedi iseniz, banka tarafından yasal takip süreci başlar ve konu ile ilgili olarak banka avukatlarınca tarafınıza bir dosya açılır. Bu aşamada yapabileceğiniz iki şey bulunmaktadır. Birincisi borcunuzu ödeyerek bu durumu çözmek, ikincisi ise banka ile görüşerek borcunuza yapılandırma talep edip, toplam kredi kartı borcunuzu ödeyebileceğiniz tutarlarda taksitlendirmek olacaktır.