Kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur?

Kredi kartlarını kullanma konusunda bazen kendimize hakim olamayabiliyoruz. Veya bazı aylarda üst üste gelen hesap edemediğimiz masraflar nedeniyle, kredi kartı borcumuzun taksitlerini ihmal edebiliyoruz.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki, bu tür ihmal veya gecikmeli ödeme durumlarında borcumuza her gün için %1,5 ila %2 arasında faiz uygulanmaktadır. 90 günden sonra borcumuzun yine ödenmemesi durumunda ise yasal takip süreci başlar ve banka, borcunu farklı şekillerde sizden tahsil etme yoluna gider. Bununla beraber, bankalar nezdinde güvenilirliğinizi de tamamen yitirmiş olursunuz.

Borcunuzu 3 ay yani 90 gün ödemediğiniz taktirde bu tür durumlarla karşılaşabilirsiniz. O yüzden en azından borcunuzun asgari tutarlarınızı ödemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu şekilde yasal takip sürecine girmez ve 90 gün dolana kadar kredi kartınızı kullanmaya da devam edebilirsiniz. Fakat üç dönem yani 3 ay üst üste borcunuzun sadece asgari tutarını ödemeniz durumunda, ödenmeyen tutar için günlük faiz uygulandığı gibi, kredi kartınız da kullanıma kapatılacaktır. Kredi kartınızın toplam borcunu ödediğinizde ise kartınız tekrar kullanıma açılacaktır.

Bir cevap yazın