Sonunda, yetersiz maaşlar veya gelirler, aralıksız ihtiyaçlar, bilinçsiz kredi kartı harcamaları, sabit minimum ödeme tutarı ödeme alışkanlığı ve taksitli alımlar söz konusu olduğunda, kredi kartı borçları devralıyor. Şu andan itibaren, minimum ödeme tutarı için bile kredi kartı borçları ödenmeyecektir. 90 gün ücretsiz ödenmeyen kredi kartı borcundan sonra bankalar kredi kartı borç toplayıcısının eğitimi için kart sahibinin yasal izlemine başlamış ve icra üzerine alacakları toplamayı istemektedir. Hep bugün merakınızı paylaşmak istemiştik. Kredi kartınız yüzünden sana gelecek mi? Hapis cezası mı var?

Kredi Kartı Borçlamaları Nedeniyle Mallara ve Emeklilik Kayıtlı

Öncelikle, kredi kartlarının uygulanmasının borç nedeniyle yapılabileceğini hemen anlatın. Kart sahibine taşınabilir veya taşınmaz mallar varsa, bu mallar yürütmeye göre satılır ve banka makbuzunu alırlar. Yine, kredi kartı borcunun ödenmesi durumunda, maaşın dörtte biri ele geçirilebilir.

Kredi Kartı Verilmesi

Diyelim ki kredi kartı borcunun mülkiyet üzerinde kayıtlı olmadığını ve sabit bir gelir olmadığını, maaş olmadığını söyledi. O zaman evin performansı olacak. Lütfen burada not edin. Bankalar kredi kartı borcundan ötürü borçluların evine haciz uygulayabilir, ancak borçluların hayatlarını göze alamazlar. Başka bir deyişle, evinizde televizyon, halı, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın gibi eşya satın alamazsınız. Bununla birlikte, aynı kişiden borçlu evinde birden fazla varsa, fazlalıklar ele geçirilebilir. Diyelim ki, iki televizyon, iki ocak, iki buzdolabı varsa, borçlunun evinde fazla mal ele geçirilebilir. Yine icra sırasında evde bulunan altın, gümüş ve resim gibi kıymetli eşyalar varsa, ele geçirilip el konulabilirler.

Kredi Kartı Borçlanmasına Bağlı Cezai Cezalar

Kredi kartım için hapse gönderilecek miyim? Ona sor. Anayasal olarak buna cevap verelim. Anayasamızın 38. maddesinin sekizinci fıkrasında “yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirmediği için özgürlük için gözaltına alınmayacak” ifadesi yer almaktadır. Kısacası, kredi veya kredi için hapis cezası verilmez. Ama buna dikkat edelim. Borçlunun borçluyu icra memuruna ödemek konusunda bir taahhüdü varsa ve söz konusu taahhüdü yerine getirmezse, borçlu hapse mahkûm edilir. Hapis cezası 3 aya kadar.