Kredi Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Hayatımızda vazgeçilmez bir parçası olan ve 2015’te ilan edilen Türkiye’de kullanılan kredi kartı sayısı 56 milyonu aştı. İnternette faaliyet gösteren alışveriş merkezlerinde neredeyse her yerde kullanılan kredi kartlarının bilinçsizce kullanılmasından sonra ödenmeyen borçlar kart sahiplerini zorluyor. Kredi kartının borçları bu yaz ödemeyecekse ne olacak? Sorularınız için cevap vereceğiz.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur?

Dönem içinde yapılan masraflar aylık olarak hesaplanmakta ve kredi kartı kart sahibine vadeli olarak yatırılmaktadır. Katliamdan itibaren 10 gün içinde kredi kartı borcunun tam veya minimum miktarı ödenmelidir. Vade bitimine rağmen ödeme yapılamazsa, varsayılan faiz faiz oranına eklenecektir. Geçmiş borç kartı borçları için, banka kart hamilinden telefonla borçluya ödeme yapmasını isteyecektir. Bu süreç 60. güne kadar devam eder. Tabii ki, son ödemeyi geçti ancak borçlandırılmayan kredi kartları 7. günden geçici olarak kapatılacaktır.

60 gün sonra ikinci işlem başlayacaktır. Kart sahibinin tekrar arayabilmesi için noter tasdikli bir ödeme emri gönderir. Borçların, gönderilen siparişte mümkün olan en kısa sürede ödeneceği ve ödenmemişse yasal işlem başlatılacağı belirtilmiştir. Bankaların borçlu kart borçlarını ödemek için başka taktiği varsa, kredi kartı kuponlarını arayacaklardır. Garantör arandığında, borcun ödenmemesi ve borcun ödenmemesi, borçlunun tahsil edileceği anlamına gelir.

Kredi Kart Borcuna İcra Takibi

90. günde, danışmanın kuyruk yakalandığı dönemdir. Kredi kartı borçlusunun ödeme süresi 90. günde açılmışsa, banka kart sahibine bir noter ödeme emri çıkaracak ve 7 gün içinde ödeme talebindecektir. Kredi kartı borçları 7. günün sonunda ödenmezse, bankalar dosyayı kredi kartı borç toplayıcı hesabına yönelik yasal hizmetlere göndereceklerdir. Borç dosyası avukatlar ile herhangi bir zamanda bulunuyorsa, kredi kartı borçluluğu bir banka veya avukatla ödeme yapma konusunda anlaşmaya varabilir. Bir anlaşmaya varıldığı takdirde, borç dosyası takip sürecine girmeden sorun çözülebilir. Ancak, herhangi bir sözleşme yoksa, borçlanma için dosya yürütme direktörüne gönderilir. İcra müdürleri, gerekli hazırlıklar tamamlandıktan sonra borçlu için 7 gün süreyle borcunu ödemeyi kabul ediyorlar. 7. günün sonunda, ödeme yapılmazsa, kart sahibi taşınabilir, taşınmaz mal, maaş ya da sahibine kayıtlı bir hile yürütme kaydı olduğunda başlatılacaktır.

Borçta olan borçlarda daha fazla masraf olacak. Avukatın masrafları, icra masrafları ve dosya masrafları adına dönemin faizi, varsayılan faizin yanında bankamatik kart sahibine tahsil edilecektir.

Bir cevap yazın