Kredi Garanti Fonu Nedir

0
184

Televizyon reklamlarında görülen ve işletme sahipleri tarafından merak edilen kredi garanti fonu hakkında sizlere ayrıntılı bilgi sunacağız. Kısacası KGF nedir ve bu yazıda ne yaptığımızı açıklayacağız. Kredi Garanti Fonu küçük ve orta ölçekli işletmeler, yani KOBİ’ler için bir garantidir. Başka bir deyişle, kredi almak isteyen işyerleri için kefil oldukları gibi bu işletmeleri de destekliyorlar ve yatırımlarını finanse etmek için banka kredileri kullanmalarını destekliyorlar.

Kredi Garanti Fonu, işlerini iyileştirmek, yüklü bir sipariş almak ve hammaddeye ihtiyaç duyan veya daha fazla iş yapmak isteyen ve istihdam etmek isteyen, ancak yeterli sermayeye sahip olmayan ve kredi garantisi olmayan işletmelere verilen kredileri garanti eder. KOB ‘lerin uzun vadeli kredi kullanımı konusunda bankaların talep ettiği yüksek teminat maalesef kobilerin kredilerinin kullanımına engel teşkil etmektedir. Bu noktada, UPS bu pozisyonda büyütülür.

Kredi Garanti Fonu ne zaman kuruldu?

Kredi Garanti Fonu, 14 Temmuz 1993 tarihinde 93/4496 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. 1994 yılında ilk garantör oldu. KGF bir kurumsal garantördür ve yetersiz teminat nedeniyle çeşitli kredilerden ve desteklerden yararlanamayan ve kredi erişimi sağlayan KOBİ’ler için müşterek bir garanti niteliğindedir. KGF, KOBİ’lere kefaletle destek sağlar ve işletmelerini sürdürmek ve büyütmek için daha fazla banka kredisi kullanmalarını sağlar; böylece, KOBİ’lerin uzun vadeli maliyet-etkin kredilerden fayda sağlamaları mümkün olur. Bu açıdan bakıldığında, girişimcilik, genç girişimciler tarafından teşvik edilmekte ve ekonomik büyüme ve gelişmeye katkıda bulunmaktadır.

Kredi Garanti Fonu kimler yararlanabilir?

Kredi Garanti Fonu, genç ve yaratıcı girişimciler, banka kredilerine erişimi olmayan küçük işletmeler, 250’den az çalışanı olan girişimciler, imalat sanayi, hizmetler ve madencilik girişimcilerinden yararlanabilir. Türkiye çapında KOBİ’ler, esnaf, sanatkârlar, çiftçiler, çiftçiler, kadınlar ve genç girişimciler Kredi Garanti Fonu’nun kefaletine başvurabilirler.

Kredi Garanti Fonu Nasıl Başvurulur?

KOBİ’leriniz veya girişimciliğiniz ve maddi desteğiniz için bankaya başvuracaksanız, bankaya KGF kefaletinden yararlanmak istediğinizi bildirmeniz ve dosyanızın Kredi Garanti Fonu’na gönderilmesini istemekle yararlanabilirsiniz KGF garantisinden. Kredi başvurunuz banka tarafından onaylandıysa, kefalet isteğiniz yaklaşık 2 hafta içinde kesinleşecek ve krediniz verilecektir.

KGF kefalet masrafı nedir?

Bürokratik KOBİ’lerin veya firmaların değerlendirilmesi için bir inceleme ücreti alınır. Kredinin onaylanması ve kredinin KGF’nin garantisi ile kullanılması durumunda her yıl nakit, nakdi olmayan nakit karşılığında yılda% 1 ile% 2 arasında kefalet tahviliyle kredi tutarı vasıtasıyla bir komisyon alınır Veya bağın diğer karakteristikleri. KOBİ kefaletinin üst sınırı 1.000.000 TL’dir (bir milyon TL). KOB ‘lerin doğrudan veya dolaylı olarak bir risk grubu oluşturduğu işletmeler için kefalet limiti 1.500.000 TL’dir. Bununla birlikte, KOBİ başına Eximbank ihracat kredilerine ek olarak 2 milyon (2 milyon) dolara kadar maksimum garanti limiti bulunmaktadır. Ayrıca, Hazine Müsteşarlığı tarafından sağlanan fon kapsamında verilen kefalet durumunda, KOBİ başına azami kefalet limiti 1.500.000 TL’dir (bir buçuk milyon dolar). Üreticiler için KOBİ’ler için işletme başına toplam garanti limiti 2.500.000 TL’dir (iki buçuk milyon).

CEVAP VER