Kredi Çekerken Verilen Kredi Kartlarını Almak Zorundamıyız?

Krediyi kullanırken kredi kartlarının alınması gerekliliği ve bankaların yükümlülükleri ile bankaların borç verme yükümlülükleri hakkında bilgi vereceğiz. Dolayısıyla makale ile başlayalım. Kredi alırken kredi kartlarını almalı mıyız?

Kredi Alınırken Verilen Kredi Kartlarını Kabul Etmemiz Gerekiyor mu?

Hemen cevap vereceğim, hayır. Özellikle tüketici kredileri, onları kullananlar tarafından kullanılmıştır. Nakit paraya ihtiyacımız var ve bir kredi aramaya gittik. Gerekli kredi başvuru belgelerini gönderdik ve bankanın kredi onayını bekliyoruz. Çalışanlar, eğitimlerini ve bazı deneyimleri ile kredi başvurusunda bulunanların ruh halinin farkındalar. Tüketici çıplak kalmış ve bankaya kredi çekmek için bankaya koşuyor. Tüketicinin nakit ihtiyacını bilen bankalar, tüketicinin bu zorlu durumundan yararlanarak kredi onayı alsalar bile kredi kartları alacaklardır. “İstemiyorum, zaten kredi kartım var” diye ısrar ediyor memur ısrar ediyor ve kredi kartlarını satın almak için kredi vermiyorum, tüketici kredi kartlarını almaya mecburdur. Yukarıda söylediğimiz gibi, bankaların böyle bir zorlama hakkı yoktur.

Meclis, Kullanılmayan Kredi Kartlarından Kullanılan Ücretleri İtiraz Edecek

Diyelim ki çaresiz kaldık ve kredi kartını aldık. Bankalar, kredi kartları alan, ancak hiç kullanılmayan kredi kartları için kredi kartı kullanım ücretleri almaktadır. Bununla birlikte, tüketici yasası “Kredi kartlarının kullanımı sırasında kullanılan kredi kartları hiçbir şekilde kullanılamaz” diyor. Banka yasayı uygulamıyorsa ve kart kullanılırsa, ne yapacağız? Hemen açıklayalım;

2.000 TL’ye kadar kredi kartı kullanım ücretleri için tüketici hakemi komitesi

2000-3000 TL’ye kadar kredi kartı kullanım ücretleri için, il tüketici hakem komitesi

3.000 TL veya daha fazla kredi kartı kullanım ücreti için tüketici mahkemelerine başvurabilir ve kredi kartı ücretini geri alabiliriz.

Kredi Kartı Verecek Pratik Türk Prosedürü

Diyelim ki kredi kartını tekrar aldık, ancak kullanmak istemiyoruz. Banka da vermekte ısrarcı. Size bir Türk yolu çözüm sunalım. Krediyi aldık ve kullandık. Kredi kartında. Kredi kartı adınız basıldıysa, gelmesi en az 10 gün sürer. Bankalar genellikle sahiplerine yeni kredi kartları getirmek için kurye şirketlerini kullanıyorlar. Kurye, kredi kartınızı getirirken, lütfen kredi kartını almak istemediğinizi belirtin. Kullanılmayan kredi kartları, bankanın kredi kartı bölümüne geri gönderilecektir. Alınmayan kredi kartları belli bir süre sonra iptal edilecektir.

Bir cevap yazın