Kredi Çekebilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bankaların en karlı ürünleri kredidir. Bankalar, krediler için yaptıkları kampanyalarla daha fazla kredi kampanyasına girmişlerdir. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, bankalar kredilerden çok fazla kazanç elde etse bile, kredi kullanırken bazı şartların yerine getirilmesini istemektedirler. Kırılma yoksa, bankalar kredi onayı vermeyecektir. Bir Kredi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Makalelerimizde kredi kullanımı için gerekli şartlardan bahsedeceğiz.

Yaş Sınırı: 18 yaşın altındaki kişiler kredi için başvuramazlar. 18 yaşın üzerindeki tüketicilerin kredi kullanabilmesi koşuluyla, bankaların 65 ila 80 yaş arasındaki kişilere kredi kullanımında kısıtlamalar vardır. Bu yaş aralıklarında insanların ölüm olasılığını düşündüğü bankalar, kredi kullanırken gerekli kefilleri vermeden kredi onayı vermemektedir.

 Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıt: Bankaların kredi başvuru koşullarından biri, krediyi kullanacak kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olması ve maaşlı müşterilerin en az 6 ay süreyle aynı yerde çalışmasıdır. SGK kayda geçmez ve maaşlı değil ancak diğer kaynaklardan gelir elde ederse, garanti ve teminat göstererek kredi onayı verilir.

 Kredi Notu: Kredi notları, bankalar için vazgeçilmezdir, kredi onayında aktif rol oynamaktadır. Kırmızı ve çok riskli olan kredi başvuruları kabul edilmemektedir. Bununla birlikte, bankada kullanılacak krediden daha yüksek bir değere sahip teminat sağlamak ya da en az iki kredi notuna sahip kredileri ve devlet memurları, işçiler ve sabit maaşlı diğer çalışanları kullanmak mümkündür. 1400 veya daha yüksek bir kredi notuna sahip olanlar, bankadan kullanacakları kredi miktarının fazla olmaması koşuluyla, teminatsız, teminatsız bir kredi kullanabilecektir.

Gelir Belgesi: Bankalar kredi kullandığında, kesinlikle kullanılan kredi iadesi için müşterilerin gelir belgesi talep edeceklerdir. Sabit maaş veya maaş dışında kira, faiz, tarım gibi gelir elde edenler, gelir belgelerini bankaya sunmalıdır. Bankanın kredi koşullarından biri maaş ile kullanılacak kredinin oranıdır. Yani, kullanılacak kredinin aylık taksitleri gelir belgesinin aylık tutarının% 40’ını geçmemelidir. Aylık ödeme tutarının gelir belgesinin yarısı geçerse kredi onayı alınmaz. Bunun nedeni, kira, yemek masrafları, elektrik, su, telefon, çocuk sayısı, eğitim masrafları gibi masrafları dikkate alarak bankaların kredi taksitlerinin gelir belgesinin% 40’ını geçmemekle yükümlü olmasıdır.

Mevcut Borçlar: Bankalar, mevcut borçlarının toplamını başvuranların gelir belgelerinin dışında piyasa için de araştırmaktadırlar. Krediyi kullanacak kişinin devam eden kredileri, kredi kartı borçları gibi diğer krediler de kredi onayında dikkate alınır.

Bir cevap yazın