Kredi Borcu Olan Ev Satılır Mı?

Borcu olan bir evi satmak istiyor musunuz? Günümüzde, artan konut satışlarının büyük bir kısmı TÜİK tarafından bankalar tarafından sağlanan kredilerin onaylanması ile onaylanmaktadır. Ödünç aldığınız evleri 10 yıl veya daha fazla satmanız durumunda ne yapacaksınız?

Borcu Bitmemiş Bir Evi Satabilir miyim?

Kredi borcu olan ev satılacak mı? Sorunun cevabı evet. Başka bir seçenek, nakit paranız varsa, kredi kapanarak ev satmaktır. Yani ipoteği evinizde alabilirsin. Devam eden bir kredi borcunun konut kredisi nakit veya kredili satışının detayları aşağıdaki gibidir:

Satışlar, blok kontrol yöntemi ile yapılacaktır. Bu, en güvenilir satış yöntemidir.
Kredinin miktarı satıcının banka hesabına yatırılır ve sonuç bloke bir çektir.
Kredinizin bulunduğu bankada toplam tutar, mevcut kredi borcu ve erken ödeme cezası ile hesaplanır. Bu toplam tutar, faiz oranlarının değişebileceği için ödeme döneminin sonuna göre değişebilir.
Ödeme, hesaplanan toplam tutar hariç alıcı tarafından bankaya yapılır. Check-up’larınızı kredi kartı bankanızla daha hızlı yapabileceksiniz.
Engellenen gönderinizi, ödediğiniz miktarda bankadan alacaksınız.
Tapu’ya yapılan işlemlerin sonunda bloke edilen sevkıyat satıcıya teslim edilir.
Satıcı bloke bir çek ile bankadan bir ödeme alır.
Ev kredinizden çekilen bankanın kapanış tutarını yatırmak suretiyle tapu sicilini kaldırmak için gerekli belgeleri alıyorsunuz.
Bu yazı bankadan alınarak ipotek kaldırılmış ve satış gerçekleştirilmiştir.
İşlem yaptığınız banka üzerinde engellenen çekleri kontrol etmeniz gerektiğini hatırlatırız.
Ev satan kişi ile alıcı arasında bir güven sorunu yoksa, bloke kontrol yöntemini kullanmadan evi satabilirsiniz.

Kredisi Bitmeyen Evin Kredi İle Satın Alınması

Alıcının krediyi bitirmesi ve krediyi kullanarak satın almak istiyorsa, satışlar bankalar arasında yapılacak işlemlerle gerçekleşecektir. Ev alıcısı tarafından kredi ile verilecek kredi aynı bankadan alınacaksa, işlemler daha hızlı ve daha az yapmanız gerekiyorsa, o kadar az yapmanız gerekecektir. Satışlar sırasında yapılan işlemlerin çoğu bankalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın