logo

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz, Red Alır?

Bildiğimiz üzere, 21 Eylül 2016’da, Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı bir bildirinin ardından, bir dizi yeni ekonomik uygulamanın kabul edileceği açıklandı. Bunlardan biri 36 aylık bireysel ihtiyaç kredilerinin vadesini 48 aya çıkarmaktı. İlgili düzenlemelerin Resmi Gazetede yayımlanmasından sonra, uygulamaların tam olarak yürürlüğe girdiğini söyleyebiliriz. Şimdilik, 48 aylık olgunluk bireysel ihtiyaçları bankalardan çekilebiliyor. Tabii ki, bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle, pek çok tüketicinin kredi çekme işlemleri yapmaya başladığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte, tüm başvuru sahiplerinin başvurularının olumlu olduğunu söyleyemeyiz. Kredi başvurusu reddedildiğinden birçok tüketici olabilir. Bugünkü yazıda bu konuyu ele alacağız, kredi başvurusunun reddedilmesinin nedenlerini ve kredinin neden onaylanmadığını size bildirmeye çalışacağız.

Bildiğimiz gibi; Bir kredi ödünç almak isteyen bir tüketici belirli koşullara sahip olmalıdır. Bu koşullar oluşmazsa, kredi başvurusu reddedilebilir. Bir kredi başvurusunu reddetme nedenleri kısa bir süre sonra başlıklar halinde belirtilirse; Düşük bir kredi notu, bankaya ödenmemiş bir borç, kişinin belgelendirilmemiş geliri, SSI prim ödenmediği, yaş durumu vb. Gibi birçok durum var.

Bir kredinin onaylanmadığı gerçeği aslında; Banka, o kişiye kredi vermek istemiyor. Kredi vermek istemiyorsanız; Bu kişinin kredi tarafından verilen krediyi ödeyememesi. Böylece, banka, krediyi toplamaya çalışmak yerine, krediyi hiç vermemeyi tercih eder. Yukarıda bahsettiğimiz nedenleri biraz daha açalım.

Ne yazık ki, düşük kredi notuna sahip bir tüketici kredi çekmek olasılığı düşük olacaktır. Çünkü kredi notu; Borç ödeyerek borçlanma davranışının en önemli göstergelerinden biridir. Düşük kredi notuna sahip olanlar için, bir kefil bulma veya ipotek yapmak kredi kazanma şanslarını artıracaktır.

Kişinin belgelendirilmiş bir geliri yoksa, kredi onaylanmaz. Başvuran, aylık geliri 10 bin TL olsa bile, belgeyi sağlamak istemiyorsa, kredi başvurusunda değerlendirilmez. İnandırıcı gelirler yollara birkaç örnek verecek olursa; Maaş bordrosu, kira geliri (kira sözleşmesi de sunulmalıdır) vb. Gelir. Bununla birlikte, maaşlı çalışıyorsanız ve SGK primleriniz ödenmezse, o zaman bir kredi almakta zorlanacaksınız.

Önümüzdeki yıllarda ödünç almak da zor olacak. Çoğu banka, 70 yaşın üzerindeki tüketicilere borç verirken problemleri artırıyor. Kredi hesabı yapıldığında; Tarih, kararın verildiği tarihin hesaplanmasına dahil edilir.

Çekilmek istediğiniz kredi miktarı ve aylık ödemelerin miktarı da kredi onayında önemli bir rol oynamaktadır. Ayda 500 TL aylık bir ödeme yaparak kredi almak isteyen bir vatandaş 1 800 TL ise, bu kredi muhtemelen onaylanmaz.