Kredi Alma ihtimali nasıl artar?

Bugün, borç verme hayatımızın önemli maddelerinden biri haline geldi. Bir şeyin adı veya adı, adın niteliğine göre değişecektir. Bunlar kredi, konut kredisi, KOBİ kredisi, araç kredisi, arazi satın alma kredisi, tarımsal satın alma kredisi, evlilik kredisi … gidebilirler. Çeşitlilik devam edebilir. Aslında kredi almak kolay bir iş. Elbette bir bilmece gibi bir bilmece ile başlamamızın bir nedeni var. Çünkü konuyu bu noktaya getiren kredi başvurusu yapan kişi o. Olayı kısaca açıklamak için, bu iki soruyu açık bir şekilde cevaplamak yeterlidir.

Kolay kredi almak için?

Kredi neden reddedildi?

Bu sorulara verdiğimiz cevaplar aslında borçlanma çatışmasını nasıl arttırdığımıza tepki verecektir. Önce kolay kredileri almanın zor noktalarıyla başlayalım.

Bunun için yapmanız gereken ilk şey kredi puanınızı yüksek tutmaktır. Bunu söylemenin en kısa yolu budur. Bankaların kredi notuna ilk atıf, faktör notudur. KKB notlarıyla ne kastettiğimiz konusunda yeterince uzun yorum yazmamamıza rağmen, kısaca bahsetmek veya hatırlatmak gerekirse, bankalar geçmiş ödemeleriniz, başvurularınız, ödeme düzenlemeleriniz, toplam riskiniz ve toplam limitleriniz hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Birçok banka, gelir tahmin modelinden elde ettiğiniz geliri bile hesaplar ve önceden onaylanmış kredi limitleri oluştururlar. Zamanında yaptığınız ödemeler ve fark edeceğiniz bu performanslar, kredi puanı dediğimiz seviyeyi artıracak ve yüksek tutacaktır.

Güvenebileceğimiz bir başka faktör, çok sayıda kredi başvurusu bulunmaması. Yanlış bir algı / bilgi nedeniyle, tüketiciler birçok bankaya kredi başvurusu yapmaktadır. Bunun için birçok nedeni vardır. Örneğin, diğer bankadaki faiz oranı diğer taraftaki faiz oranından düşükse, bir taraftan gelmezse, diğer taraftan çağrılabilir. Örnekleri çoğaltabiliriz. Gerçek şu ki, bir kredi başvurusu için her başvuru yaparken – olumlu / olumsuz sonuç önemli değildir – kredi puanınızı olumsuz etkilemektedir.

Bir kredi alma şansınızı artırmak için bir diğer önemli faktör gelir belgesidir. Kredi değerlendirmesinde bakmanız gereken en temel belgelerden biri de elde ettiğiniz şeydir. Gelir artırmanın yollarından biri, hane halkı gelirinin toplam gelir içerisine dahil edilebileceği bilgisidir. Başvurduğunuz kredinin taksit ödemelerine bağlıysanız, ailenin diğer üyeleri tarafından üretilen toplam kazancı (kefalet garantisi) ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın