İş fikri ülkemizde olan ve kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilerin sayısı artıyor. Kosgeb, kadınları kendi işletmelerini kurmak veya mevcut işlerini büyütmek için desteklemektedir. Bunun için KOSGEB il müdürlüklerine müracaat etmeniz ve onay almanız gerekiyor, o zaman KOSGEB kadın girişimci desteğinden ve kadın girişimci hibelerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, sadece KOSGEB’in yanı sıra bankalar kadın girişimcilere çok fazla destek ve kredi sağlıyor. Kosgeb kredileri ve hibelerinden yararlanmak için, 70 saatlik girişimcilik eğitimi gerekiyor ve iyi bir iş fikri olmalı veya kendi işinizi büyütmeyi düşünmelisiniz. Ülkemizde üretim ve istihdam artışı desteklenmekte ve kadınlar patron olmaya teşvik edilmektedir. Tabii ki buradaki sektörü seçerken kadınların iş yapabileceği ve bakımı zorlaşmayan sektörleri seçmek daha iyi bir seçim olacaktır.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği

Bir kadın girişimci olarak bir iş açmak istiyorsanız ve Kosgeb desteğinden yararlanmak istiyorsanız. Öyleyse hibeyi nasıl destekleyeceksiniz? Diyelim ki, KOSGEB kadın desteğinden faydalanmak ve gerekli KOSGEB ve girişimcilik eğitimlerinden sonra bir pastane açmak için kredi sağlamak istiyorsanız. Pastaneyi açmak için tüm masraflar için 45 bin sterlinimiz olduğunu varsayalım. KOSGEB bu tutarın yüzde 70’ini hibe olarak verecektir. Dolayısıyla, paranızın% 70’ini alarak, diğer pastacılık işleri ve alımları için cebinizde kullanabilirsiniz. Daha sonra işler iyi gitti ve daha büyük bir pastane olmak isterseniz 100 bin liraya kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kadın Girişimcileri için Banka Desteği

Sadece Kosgeb değil, aynı zamanda birçok banka kadın girişimcilere özel krediler veriyor. Bu krediler genellikle düşük faiz oranları ve uzun vadeli kredilerdir. Ülkemizde, özellikle Yapı Kredi Bankası, Halkbank, TEB, Akbank, kadın girişimciler için özel borç verenler ve birçok borç veren işletme kurmak için para ihtiyacını karşılamaktadır. Kredi derecelendirmelerinin bu kredilerin kullanımı için önemli olduğunu ve bu kredilerin düşük kredi notuna sahip kişilere verilmediğini belirtmek önemlidir.