Kosgeb Hibesi Almak

Son yıllarda iş kurmak isteyenler, özellikle de gençlerin diliyle ilgilenmeyen kişiler bu makalenin konusu olacak. İlk olarak, tanım ve kapsamı belirtmeliyim. KOSGEB, birçok alanda küçük ve orta ölçekli işletmeleri, yani KOBİ’leri destekleyen bir kurumdur. Girişimin tam adı, elbette, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. KOSGEB birçok ilin müdürlüğü görevini de yürütüyor. Bir müdürlük bulunmadığı durumlarda, sinerji odakları olan işletmelere erişim de sağlıyor. KOSGEB tarafından sağlanan hizmetler arasında işletmelerin en çok ilgi gören konuları hibe kredileri.

KOSGEB Hibeleri

Hibe şirket üzerine veriliyor. Başka bir deyişle, belirli koşullar altında bazı işletmeler için verilen bu sübvansiyonlar için herhangi bir geri ödeme yapılmaz. Hibe, yeni bir işletmeye, bir iş fikrine veya projeye başlamayı planlayan ya da mevcut işte yenilikler ve gelişmeler yapmak isteyen herkese verilebilir ve işletme sahibine büyük destek sağlar. Elbette, bu bağışları almak için gerekli koşullar ve kriterler vardır. Bu hibelerden yararlanmak için KOSGEB kredileri ve hibelerine başvuracak kişi ve kuruluşların gereken niteliklere sahip olmaları gerekir.

KOSGEB Hibe Şartları

KOSGEB hibelerine başvurmak ve onay almak için KOSGEB veritabanında kayıt olmak gerekiyor. Başka bir deyişle, gerekli başvuruları, belgeleri ve eğitimleri almak ve uygulamak gerekiyor. Bu KOSGEB tarafından istenen gerekli belgeleri aldıktan sonra, KOSGEB il müdürlüklerine veya KOSGEB sinerji merkezlerine başvurulmalıdır. Uygulamalar sonucunda, işletmeler bahsettiğimiz veritabanına kayıt yaptı. İlde yeni bir iş olup olmadığı ya da uzun yıllardır faaliyette olup olmadığı ve vergi etiketine sahip her şirketin veritabanında kayıt olabileceği de önemli değil.

KOSGEB şartları

Bu hibelerden ve kredilerden yararlanabilmek ve destek alabilmek için KOSGEB tarafından sunulan hizmetler işletmelerin temiz bir kaydı olmalıdır. İşletmeler, gerekli koşulları sağladıklarında KOSGEB tarafından sağlanan her türlü desteği alabilirler. Bununla birlikte, işletmelerin desteği kullanabilmesi için, zaten destek almış olmaları durumunda, destek ve koşulları uygulamış olması ve bu zaman çerçevesinde cezalandırılmamış olması gerekir. Çünkü destek ve kredi başvurularına uygulanan cezalar borç vereni etkilemekte ve yeni hibe başvurusu da bunu engellemektedir.

KOSGEB İşkur Eğitim

Bir diğer önemli konu da eğitim. Çünkü KOSGEB, bazı hibe başvurularında yeni bir iş kurma fikrinden İş-Kur’la ortaklaşa yapılan derslere katılmakla yükümlüdür. Bu kapsamda, genellikle bir ay süren kurslarla yeni iş kuranlara eğitim verilir. Bu zorunlu eğitimlerin bir sonucu olarak, KOSGEB sertifikaları kredi verilmesi ve kredi desteği için önemli bir koşuldur. Bu eğitim sertifikalarını aldıktan sonra, şirket kurma ve hedefledikleri iş için bir proje hazırlama süreci yaşamak zorundalar. Bunun nedeni, KOSGEB tarafından verilen hibe kredilerinin planlanan ve sunulan projeler ışığında verilmesidir, yani bu projelerin değerlendirilmesiyle desteklenmektedir.

Bir cevap yazın