Sağlık sektöründeki gelişmeler, gelişmekte olan teknolojiye bağlı olarak, birçok hastalık için çözümler sunmanın yanı sıra hayat kurtarıcı ve gelecekteki hastalıklara çözüm üretmektedir. Konuyla ilgili sağlık alanında ortaya çıkan başarılardan biri şüphesiz kordon kan bankacılığıdır. Ülkemizde henüz yeni bir uygulama olmasına rağmen, birçok ülkede kolaylıkla kullanılmaktadır. Bu konuda en çarpıcı olanlardan biri ABD’de faaliyet gösteren kordon kanı bankacılığıdır. Kordon kan bankacılığı nedir? Yenidoğanlar, sonraki hayatlarında hayatlarını tehlikeye atacak organ nakli tedavilerine karar verme noktasında büyük rahatlık sağlarlar. Birçok avantaj birlikte toplanmış olmasına rağmen, henüz yeni olan bu yeni uygulama, shu açısından son derece masraflı olarak biliniyor.

Kordon kanının gizlenmesi banka dünyası için yeni bir uygulama olmuştur, ancak mevcut getirilere göre neredeyse bir devrimdir. Kordon’ın kanı, insan vücudundaki tüm hücreleri içerir ve ayrıca kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve plazma olarak da adlandırılır. Bu hücrelerin kordon kanı içinde bulunması, bireyin hayatta kalabileceği herhangi bir organ transplantasyon prosedüründe kullanılabilir. Bu nedenle, kordonun kanı bankacılık olarak adlandırılan depoda, gerektiğinde kolayca saklanabilir. Kordon kan bankacılığı, dünyanın pek çok ülkesinde dikkat edilmesi gereken saklanma gücünün erken dönemlerde verilmesidir.

Kordon kan bankacılığının avantajları ve dezavantajları nelerdir? Bankacılığın avantajları durumunda, veriler aşağıdaki gibidir; Tasarruf edilen kan, çocuğun, kardeşinin veya herhangi birinin aile üyelerinin nakli ile kolayca tedavi edilmesini mümkün kılar. Kordon kan bankacılığı, tıp camiasında en çok ihtiyaç duyulan konular arasında yer alan kök hücreler olarak bilinen bu uygulama için mükemmel bir fırsat sunmaktadır. Özellikle birinin kendi hücrelerinden alacağı kök hücreye kıyasla, herhangi bir komplikasyonda hastalığa yakalanma, konakçılık ve hastalıkların önlenmesi. Kordon kan bankacılığının dezavantajları; Her şeyden önce, sistem çok pahalı ve pahalı. Bu bağlamda, Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce dolar cinsinden depolanırken, bakım masrafları da yılda en az 100 USD ile karşılanmaktadır. Bir başka dezavantaj, bunun aile ile bankacılık arasındaki karar verme sürecinden dolayı gecikmesidir.