Ülkemizde olsun ya da olmasın, dünyadaki her bireyin en büyük hayallerinden biri, başını sokacak bir eve sahip olmaktır. Çünkü bir erkeğin en temel ihtiyaçlarından biri sığınma ihtiyacındadır. Belki de bu ihtiyaç yeme içmek için bir ihtiyaç daha fazladır. Ayrıca, günümüz koşullarında, kiraların gün geçtikçe arttığını eklersek, insanların böyle bir ev sahibi olmak ve neden hayal etmesini istediğini daha iyi anlayabiliriz. Dünyadaki ve ülkemizdeki son faiz oranlarındaki düşüşle birlikte; Konut kredileri faiz oranları da ciddi oranda düşüş gösterdi ve bu gerileme sayesinde ev sahibi olmak isteyen insanlar kredilerini geri çekmeye ve kiralarını evlerinden ödünç para ödeyerek ödemek zorunda kaldılar. Diğerleri; Değişik sebeplerden dolayı ödeyemeyecekleri konut kredisinden borçlar ya da daha fazla hesap vermeden körlere girdiklerinden zahmetli günlerde yaşamaya başlarlar. Ardından, ödenmeyen borçlar, taksitler, haciz, ev satışları, huzursuzluk art arda ortaya çıkmaya başlıyor. Bugünkü yazılarda, bu konularda endişe kaynağı olan konut kredisinin kaç taksidi ödeneceğini size iletmeye çalışacağız.

İlk olarak, borçlar bankada ödenmezse, süreci kısaca konuşalım. Faturalara ödemediğiniz borçlar icra yoluyla aktarılır veya bunları alacak varlık yönetim şirketlerine satılır. Varlık yönetimi şirketleri, bu borçları tahsil edemezlerse icra için de başvuruda bulunurlar. Kısaca, ödenmemiş borçlar icra süreci ile sonuçlanacaktır. Konut kredilerinde; Krediyi veren banka, satın alınan mülk üzerinde bir taahhütte bulunduğundan, tahsilat işlemini tahsil ederek toplar. Tabii ki, 1 taksit için ödenmeyen gayrimenkul satışı yok. Bu, ödenecek kadar büyüyen borçlar için de geçerlidir.

Konut kredisi ödemeyen bir vatandaş önce kara listeye girer. Gelecek dönemde, borcun 3 ay içinde ödenmesi mümkün olmazsa, icra takibi işlemleri başlatılacaktır. Borç, bu 90 günlük süre içinde ödenirse, faiz olmayacak ve icra masrafı çıkmayacaktır. Bununla birlikte, takip eden dönemde yürütme emrinin yürütülmesinden sonra yapılacak ödemeler daha da ileri gider. Bazı bankalar, icranın başlamasından 90 gün önce borçlarınızı birlikte ödemeniz için ilave 7 gün daha ek süre verebilirler.

Burada okuyucularımıza şunu hatırlatmalıyız; Banka, ödenmemiş borç yüzünden banka telefonlarını açmaya veya bankadan kaçmaya yönelik bir çözüm değildir. Sonuçta, bu borç yakuna yapışacak. Bunun yerine, bankayla birlikte hareket etmeli, gerekirse borç yeniden yapılandırmaya gitmeli ve iyi niyetli olduğunuzu göstermelisiniz. Bu yöntemle, işlemin daha az zarar görmesini önleyebilirsiniz. O gitti; Bu 90 günlük süre genel bir uygulamadır. Ödemediğiniz her kredi taksidi için bankalar sizi ücretlendirme hakkına sahiptir. Bu nedenle taksitleri zamanında ödemeniz faydalı olacaktır. Kredi notumuzu kaybetmemek için zaman ayırmalıyız ve kara listeye girmemeliyiz, yapamayış olsak bile bunu bankayla tartışmalı ve yeniden yapılanmaya gitmeliyiz.