Her insanın en büyük hayali kiracılıktan kurtulmak ve kendi evine gitmektir. Ülkemizdeki ipotek sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte, konut kredilerinde belirgin bir artış olmuştur. Konut kredisi kullanan kişiler, gelecek dönemlerde konut kredileri düştükten sonra konut kredisi yapma hakkına sahiptir. Konut kredilerinin nasıl inşa edileceğini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Konut Kredisi Ne Zaman Yapılandırılır?

Konut kredisinin inşasının kullanılan konut kredisinin faiz oranından daha düşük zamanlarda yapıldığından hemen bahsedelim. Diyelim ki 2013’te ipotek kullandınız % 1.10 faiz oranıyla. 2016’da konut kredileri önemli ölüde düşüş gösterdi ve konut kredisi faiz oranı% 0,80’e indi. % 0.30 oranında gerçekleşen faiz oranlarındaki düşüş konut kredilerinde ciddi boyutlara sahiptir. Konut kredisi yapılandırmasını nasıl yapacağız?

Konut Kredisi Nasıl Yapılır?

Önce, konut kredinizi kullandığınızı bankanıza başvurarak konut kredinizi düzenlemek istediğinizi belirtmiş olursunuz. Bankalar genellikle müşterilerin yapılandırma taleplerine olumsuz yanıt veremezler. Çünkü olumsuz cevaplarlarsa, bankalarında kullanılan konut kredisini diğer bankalara aktarabilirler. Konut kredisi kullandığınız banka yapılandırmayı yapamadığınızı gösteriyorsa, düşük faizli ipotek kullanan başka bir bankayla pazarlık yapabilir ve konut kredinizi bu bankaya taşıyabilirsiniz. Yapılandırma yapıldıktan sonra kalan borçlara göre kredi hesaplaması tekrar yapılır. Yapılandırırken iki seçenek elde edersiniz. Birincisi, ödeyeceğiniz aylık tutardır. Önceki yüksek faizle ödediğiniz taksitten daha düşük bir taksit ücreti vereceğinden, terim yine de aynı olması şartıyla ya aylık taksit miktarını düşürmeye devam edecek ya da daha düşük taksitlerle devam edecek olursunuz. Ancak, borç alanın hızlı bir şekilde tamamlanma felsefesiyle öncülük etmesi durumunda, süreyi kısaltmak daha doğru bir hamle olacaktır.

Konut Kredisi Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayrıca, konut kredileri oluştururken dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadan bahsedeyim. İpotek kredisi borcu düşükse yapılandırmayı önermiyoruz. Çünkü konfigürasyon sırasında, bankalar yapılandırma ücreti için 3.000 ila 5.000 arasında ücret almaktadır. Dediğim gibi, ipotek borcunuzun borcunun 2 yıldan az olması durumunda, inşaat ücretini de göz önüne alırsanız, yapılandırmadan bir kar elde etmeyeceksiniz.