Kira Gelir Vergisi Hesaplama ve Sorgulama İşlemleri

Bu durum, ev sahipleri bu evleri kiralayarak gelir elde ettiğinde vergilendirmeye tabidir. Vergi mükellefi, bu durumda olanların kira geliri tutarını hesaplamalı ve bu gelirler için ödeme yapmak için gerekli tutarı bulmak ve vergi dairesince ödeme işlemleri yapmak için kendileri ile görüşmelidir.

Aşağıdakiler, söz konusu kişiler tarafından ödenecek vergi miktarları hakkında sizi bilgilendirmek için yeterli olacaktır:

Vergilenen vergiyi ödemek zorunda olanların yıllık kira geliri en az 3.800 TL’dir ve bu tutarın altında kiralanan kişilerin vergi ödemeleri gerekmez. Belirtilen miktardan daha fazla kira geliri kazananlar tarafından yapılan ödemeler, söz konusu gelirin miktarına göre değişir.
Vergi ödemek zorunda olanlar için ilgili vergi tutarları aşağıdaki şekilde hesaplanır:
Bir yılda en fazla 12.600 TL kira geliri elde edenler bu gelirlerin% 15’ini oluşturmaktadır.
Yıllık kira geliri 12.600 Türk Lirası ve 30.000 Türk Lirası ise, sahibinin gelirinin% 20’sini vergi ödemek zorundadır.
Bir yıldaki kira geliri 30 bin Türk Lirası, 69 bin liralık vergiler ise gelirlerinin yüzde 27’sini vergiler olarak ödemek zorundadır.
Bir kişinin 69 bin liradan fazla kira geliri elde etmesi halinde, devletin gelirlerinin yüzde 35’ine kadar vergi öder.
Sahip olduğumuz kira bedelini ödemek zorunda olmadığımız gelir vergisini sorgulamak istersek, bu noktada hizmet vereceğimiz vergi dairesiyle görüşme sürecini, gib.gov aracılığıyla giriş yapabileceğiz. Tr, Gelir İdaresi’nin resmi web sitesi.

Bir cevap yazın