Kıdem Tazminatı Fonundan Para Çekme

Bir işyerinde bir yıl veya daha fazla çalıştıysanız ve işvereniniz tarafından zorla işinizden çıkarıldıysanız, kıdem tazminatını alma hakkına sahip olacaksınız. Bu, çalıştığınız her yılın bir aylık brüt maaşına kadar düşer. (Tavan ödemesi tutarı 4,092 TL’dir) Geliriniz kıdem tazminatınızdan düşülmeyecek, sadece vergi iadesi 7.59’da yapılacaktır. Özel şartlar dışında, gönüllü olarak işvereninizden ayrıldığınızda kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmayacaksınız.

Aşağıdaki sebeplerden ötürü kendiniz istifa ettiğinizde yalnızca kıdem tazminatlarına hak kazanırsınız:

-Evlilik veya askerlik

– Emekli maaşı veya maluliyet aylığı almak için

-Geçmişte 15 yıl SGK’dan sigortalı olan çalışana “kıdem tazminatı” ödeyeceksiniz

İşveren, ahlaki ve iyi niyet kurallarına uymadığı için işinden çıkarılması durumunda böbrek tazminatına hak kazanmaz.

Yukarıda bahsedilen uygulamalar eski yasalara göre yapılmakta olan uygulamalar. Yeni tasarlanmış kınama tazminat fonu aşağıdaki başlıklara sahip olacak ve 1 Ocak 2017’den itibaren uygulanacaktır:

– Çalışana hak kazanan kıdem tazminatı, işveren değil, devlet fonundan karşılanacaktır.

– Çalışanlar internette toplanan tazminat tutarını takip edebilecek

– Mevcut uygulamada, bir işyerinden ayrılıp başka bir işyeri açtığınızda, erken tazminat hakkı yakılır. Yeni uygulamanın tamamı boyunca telafi öngörülüyor

-İşçinin çalışma süresince yaptığı iş için ücret alması durumunda, bu miktarı biriktirmesi ve işçiye en az 3600 gün katkı payı ödemesi nedeniyle gönüllü çalışmasından çekilebilmesi gerekir Ve 15 yıl çalışma koşulu ve her yıl için 30 gün boyunca herhangi bir kesinti olmaksızın para çekme. Askerlik, evlenme gibi özel durumlarda, çekme hakkı, 10 yıllık öğrenim süresini tamamladıktan sonra geçerli olur. Bu şekilde, çalışanlar emekliliklerinin eve dönmesini beklemek zorunda kalmazlar. Takip eden yıllarda, tazminat fonundan para çekme hakkı, 1800 günlük çalışma sonrasında tekrar ortaya çıkacaktır. Emeklilik durumunda, böbrek tazminat fonu birikmiş olan tüm parayı çekebileceklerdir. Ya da, isterseler toplam tutarı aylık maaş alır.

Yaratılan kıdem tazminatı fonunu mevcut bireysel emeklilik şirketleri yönetir.

Bir cevap yazın