Kefil Olmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi notu ve kefil istenmesi, bugün herkesin dikkat ettiği bir kavramdır. Bir kredi notu, kredi kartı alma ve kredi kullanma konusunda belirleyici faktördür ve kredi notunu etkileyen birçok durum vardır. Bu et temelinde, borçlu kart veya krediyi düzenli olarak geri ödemelidir. Bu nedenle, kredi kartlarının ya da kredi borçlarının geri ödenmesinde herhangi bir aksaklık yaratmamalısınız.

Bir kefil olmak riskli mi?

Hepimizin bildiği gibi, kefil başka bir kişinin borcunu ödeyemiyorsa, bu borç ödemeyi kabul etmeliyiz. Dolayısıyla bu borcu önceden ödemezsen, ödemeyi taahhüt ederim. Böyle bir durumda, bu borçlu her an gelebilir ve bizi bir köşede bulabilir. Sponsorluk her zaman bir risk durumudur, çünkü ödünç alınan bir sonraki kişi biziz.

Kefil Olmak Bir Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Başka bir durumda, kefil, kredinin kredi veya kredi notunu etkileyip etkilemediğini düşünmesi nedeniyle kendisi için bir kredi çektikten sonra temin ettiğim kişidir. Bir kefil olan bir kişi para çekme başvurusunu öğrendiğinde banka kredisi notuna dayalı bir değerlendirme yapar. Birine kefil olursanız, Kredi Kayıt Bürosunda (KKB) görülecektir. Garantör ödeme ile ilgili bir sorun yaşarsa, bu size olumsuz bir şekilde yansıyacaktır. Ancak, bu kişi ödemelerinizle ilgili bir sorun yaşamazsa, notunuzun olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Bu nedenle, kefmek istediğiniz kişiyi seçerken çok dikkatli olmanız önemlidir.

Birisi kefil olduğunda ne düşünülmelidir?

Dediğimiz gibi, garantör iyi seçilmiş olmalı ve mümkünse ödemeleriyle ilgili bir problem olup olmadığını öğrenmelidir. Öte yandan, kişinin gelirinin bu krediyi ödemek için yeterli olup olmadığı, başkasına borcu olup olmadığı gibi sorulara cevap vermeniz gerekir. Bu yüzden böyle bir şeyi kırmak istemiyorum ve imzalamak istemiyorum. Çünkü günümüzde hiç kimse kimseye güvenmiyor ve para oynuyor. Bir garantör iseniz ve düzenli olarak ödeme yaptıysanız, kredi notunuzun notunuza zarar vermeyeceğini ve kredi notunuza zarar vermeyeceğini tekrar özetleyelim.

Bir cevap yazın