Kefil Olana Kredi Çıkar Mı

0
154

Yeterli derecede kredi notuna ve nakit ihtiyacına sahip olan çoğu insan, bu nakit ihtiyacını bir kredi çekerek karşılar. Bugün, çoğu insan bu şekilde bireysel ya da kurumsal çalışması için kredi kullanıyor. Krediyi yüksek bir kredi notuna çekmek kolaydır, ancak kredi notu düşükse kredi yoktur. Tam olarak fiş oyuna girer. Yeterli kredi notuna sahip olmayanlar, borç almak istediklerinde bir banka garantisi istediklerini söylüyor ve bu şekilde kredi alabilmekteler. Bu sefer bir kefil bulmanız sizin için acı vericidir. Çünkü neredeyse herkes mali sıkıntı içinde ve para işine güvenmiyor. Ve garantörlerin garantörlerinin alacaklı olup olmadığı sorusu söz konusudur.

Kefil olan ne izlemeli?

Bildiğiniz gibi, ödeme yapamazsan bunun yerine ödeme kabul etmesi demektir. Kredi fişe gitmeyecek mi? Bir garantör iseniz yasal olarak eş olmak zorundasınızdır ve krediyi ödeyemezseniz Kredi Kayıt Bürosunda kefil olduğunuzu gösterecektir, çünkü borç alan tarafın size geçme riski taşır. Dolayısıyla, kredi başvurusu yapılırken bu durum değerlendirilir. Burada, kefil olan kişinin ödemesinin normal kredi notunda olduğu gibi devam etmesi önemlidir.

Kefil, ödemelerinizle ilgili sorun yaşıyorsa, bu kredi puanınıza olumsuz bir durum olarak yansıyacaktır. Bankalar olumsuz geri ödeme riskiyle her durumu yansıtırlar. Öte yandan, garantör için bir sorun yoksa, kredi notu olumsuz olarak etkilenmez. Başka bir deyişle, sponsorun krediyi geri çekmesi için olumsuz bir durum söz konusu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kesin garantör olan kişiyi seçmeniz ve ödemeyi yapacak kişiye kefil olmanızdır. Aksi takdirde, kredi notunuzun ve kredi kontrolünüzün bu durumu önlemesi olasıdır. Mümkünse ve kesinlikle emin olsa bile, sponsorluğunuzdaki kişinin önceki kredi tutarının ödeme durumunu ve gelir düzeyini bilmek sizin için yararlı olacaktır; bunun sonucunda da, Kredi ödemek için ve kredi sıkışıklığı var.

CEVAP VER