KDV Tevkifatı Hesaplama Formülü

Hepinizin aklına takılan bir soruyu bugün ortadan kaldıracağız. KDV Tevkifatı hesaplama hakkında detaylı bir örneklendirme yapacağız.

NOT: www.hesaplamasorgulama.com sitesi üzerinden bu işlemi 2 adımda yapabilirsiniz. Ancak biz yine de işin mantığını anlatmak adına örnekler verelim. Ürün bedeli olarak 1000 TL’yi baz alacağız. Buna uygulayacağımız tevkifat oranımız %30 ve KDV oranımızın %18 olduğunu varsayacağız.

Hızlıca KDV hesaplaması yapalım ilk olarak.

Ürün bedeli (1000 TL) X [1+ (KDV Oranımız (%18) /100 ] = 1000 X 1,18 = 1180 TL ile KDV tutarımızı 118 TL bulduk. Şimdi buna birde KDV Tevkifat Hesaplama yapacağız bu sayede çözüme ulaşacağız bunun için Toplam KDV X (Tevkifat Oranı) formülünü kullanmak bize toplam tevifatı verecek.

Toplam KDV Bedeli (180 TL) X (Tevkifat Oranı %30) = 54 TL tevkifat bedelimiz. Sizde bu formülü kendi işinize uyarlayarak kolaylıkla KDV Tevkifatı hesaplama işlemini yerine getirebilirsiniz.

KDV Tevkifatı zorunlu bir uygulama mıdır?

Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımız olabilir. KDV Tevkifatı Hesaplama işlemi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra aklınıza takılacak en önemli soru bu olduğundan bizler bunu da yanıtlamak istedik. KDV Tevkifatı kapsama alınan tüm işlemlerde zorunludur. Tevkifat kapsamına girmeyen işlerde ise alıcalar kendi istediğine göre tevkifat düzenlemesi yapamazlar. Sadece kapsama alanına giren, yaptığınız işlerde bu hesaplamayı kullanabilirsiniz.

Bu sayede yaptığınız iş hakkında bilgi ve fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Yönetmeliğin maddelerini inceleyerek hangi alanların tevkifat kapsamında olduğunu yahut olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sayede hakkınız olan parayı geri alırsınız. Güzel kazançlı bir uygulamadır. İşletmeleri biraz olsun rahatlatır bu alanda iş yapan çoğu kişi bu durumdan haberdar değildir ancak gerçekten araştırılması gereken bir yasadır. Özelikle yeni yeni işletme sahibi olan insanların bu konuda ki bilgileri yetersiz kalıyor. Bu yüzden okumak, araştırmak büyük önem taşıyor. Yaptığınız her işte bilinçli olup, bilinçli bir şekilde hareket etmelisiniz aksi takdirde kar ve zarar durumunda yaptığınız hatalar yüzünden şirketiniz batabilir. Bu ve benzeri hesaplamalar için www.hesaplamasorgulama.com/muhasebe kategori sayfasından dilediğiniz sorgulamaları kolayca yapabilirsiniz.

Vergi vermek asla kötü bir şey değildir. Tüm dünyada ki Ülkelerin ekonomik yapı taşlarından biri vergilerdir. Vatandaşa daha iyi hizmet verebilmek için alınır. KDV, KDV tevfikatı gibi çalışmaların temelinde bu yatar.


Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
KDV Tevkifatı Hesaplama Formülü
Derecelendirme:
51star1star1star1star1star

Bir Cevap Yazın