Katılım Bankası Nedir?

0
149

Faizsiz bankacılık ilkesine göre çalışanlar, para, satın alma, kiralama gibi alanlarda paralarını kullanır ve elde edilen kâr, katılım paylarına göre yatırımcılara dağıtılır.

Katılım Bankası’nın Gelişimi

İslam’a olan ilginin din tarafından yasaklanması. Özellikle, muhafazakar kesimler, altın ve döviz gibi yatırım araçlarında faiz getiren yatırımlar yerine yatırımlarını değerlendirdi. Ülkemizde özellikle Arap ülkelerinde katılım bankası adı altında bankalar açılmış ve müşterilere hizmet ettiler. Ayrıca, faizsiz sistem ve kâr ve zarar sistemi ile çalışan İslami muhafazakâr şirketler de var ancak bu şirketler yatırımcılarına zarar verdiler ve iflas ettiler veya paralarını aldılar. Ülkemizde ilk katılım bankası olan TC Ziraat Katılım Bankası, hükümet desteğiyle açılmıştır. Ardından bir devlet bankası olan Vakıfbank Vakıf Katılım Bankası’nı sundu.

Katılım Bankası Yatırım

Nasıl oluyor da sistem çalışır. Kiralama, faktoring, satın alma, finansman vb. Hizmetlerdeki katılımcıların parasını kullanır ve havuzda biriken gelirle gelir. Havuzda toplanan paranın% 80’i yatırımcılara dağıtılırken kalan% 20’si katılım bankasında kalır. Katılım bankaları, yatırımınızın aylık olarak ödenebileceğine dair beyanata asla dahil olmayacaktır. Dediğimiz gibi kar ve zararlar yaygındır. Bununla birlikte, devlet destekli katılım bankalarına, hükümet desteğini arkasına aldıkları ve kamu alımlarında öncelik verildiği için kayıpla daha az ihtimalle karşı karşıya kaldıkları yalan değil.Mersis No

Banka hizmetleri

Katılım Bankaları sadece yatırım alanında müşterilerine hizmet vermez. Ayrıca katılan bankalardaki klasik bir bankanın sağladığı tüm hizmetleri alabilirsiniz. Araç konut, konut, arazi, evlilik, hac, umrah, bireysel finans desteği sağlar. Bu desteğe faiz oranı yerine kâr oranı denir (faiz oranı ile aynıdır, sadece değişen ad, muhtemelen faizsiz bankacılık). Mali desteğe ek olarak para transferi, EFT, hızlı (yurtdışına para gönderme), kasa, garanti mektubu, kredi kartı, talep hesabı hizmetleri sağlanmaktadır. Katılım bankalarının İnternet bankacılığı hizmetleri var. Tüm bankacılık ve yatırım işlemleriniz katılım bankalarının internet ve mobil bankacılık sistemleriyle yapılabilir.

CEVAP VER