Kara Listeden Çıkmak

Geçmişteki hatalar, geç ödemeler ve düzenli olarak usulsüz bir şekilde yaptığınız gecikmeler bankalar tarafından kara listeye eklenir. Tüm bu işlemleri yapmak istiyorsanız, çeşitli zorluklarla yaşadığınızdan, bankacılık işlemleri (kredi, kredi kartı, kredi hesabı vb.) kara listelenir. Bu durumda aklınıza gelen ilk şey “nasıl kara listeden çıkabilirim” sorusudur. Aslında cevap çok basit. Hiçbir zaman kara listeden çıkmak olanaksız değildir. Sadece bunu beklemek ve ondan kurtulmak gerekir. Bu konuda yasal bir düzenleme bulunmaması nedeniyle bankalar periyodik kredi politikalarına tabidir. Merkez Bankası veritabanından silme 5 yıldır. Bazı bankalarda durum 2 yıl içerisinde silinebilir. Bu durum, bankanın iç prosedürüne göre değişir.

Kara Listeden Çıkma Yolları

Seninle istisnai bazı durumlar hakkında konuşmak istiyorum. Aradığım bilgiler kesinlikle% 100 doğru veya garanti edilmemekle birlikte konuyla ilgili çok fazla bilgiye sahibim. Hakkında konuşacağım şeyin bir örneği vermek isterim. Her şeyden önce, başında bir banka kurmanızı rica edeceğim. Bu bankayla düzenli ödemeler yapmaya başladıysanız ve bir süreliğine bunu yapmaya devam ederseniz kısa bir süre bankanın kara listesinden çıkarsınız. X-Bank notunuzun çok düşük olduğunu varsayıyorum. X bankası düşükse sana bir limit veriyorsa, bu limitin 500 TL olduğunu söyleyin. Rakam muhtemelen çok düşük ve satın almaya bile zahmet ettiremeyeceğiniz bir rakam değil. Ancak bu çok önemlidir. Borçlanma sonrası düzenli ödemeler, hem notlarınızı artıracak hem de banka çıkmak için kara listeden yararlanacak sonra belirli dönemlerde yapılacaktır. Kredi siciliniz geliştirilecek. Kredi puanınızın belirli bir limitin üzerine çıktığını ve kredi limitinin üstünde tutulduğunu söylemek, bankacılık sisteminde olumlu bir referans vermek ve sizi kara listeden çıkarmak demektir.

İstediğiniz zaman bir bankayla çalışmaya başlayabilirsiniz. Kuşkusuz, bankalar bugünün dünyasında çok önemli bir yere sahiptir ve bu tür hizmetlerden yararlanmak çok, çok önemlidir. Üstünüzü almadan önce işinizi kolaylaştırmak için yalnızca bankalarla çalışmanızı öneririz.

Bir cevap yazın