Kara Liste Affı Nedir? Nasıl Yararlanılır?

0
101

Tüketicilerin kullandıkları kredi kartı makbuzlarının sonucu olarak veya düzenli olmayan olarak ödenen kredi kartı beyanlarıyla veya kredi taksitleri ile takip edilen kredilerin sonucu olarak kara listeye alınırlar. Kara listede yer alan tüketiciye beş yıl kredi kullanamayacağı için kredi kartı verilmez. Bu kişi, kredi kaydı bozulduğunda, riskli müşteri grubuna girdi ve kredi notu önemli ölçüde düştü.

Kara listeye bağışlama, kayıtların yeni düzenlenen kredi ve kredi kartından silinmesi ve tüm listenin çekilmesine izin verilmeyen kişiler listesinden silinmesi. Kara listeden silinenler bankalardan borç alabilir, bir kredi kartı başvurusunda bulunabilir.

Kara listeden yararlanmak için yapmanız gereken iki temel unsur var. Bunlardan biri, bankaya veya finansal destek kurumlarına olan borçların 6 ay içinde kapatılmasını gerektiriyor. Borçların kapatılmasıyla birlikte, Kredi Kayıt Bürosu’ndaki kara liste kaydınız silinecek ve yeni bir sayfa açılacaktır. Sonraki ödemelerinizi düzenli olarak yaparken, kredi puanınız aynı şekilde yükselmeye başlayacaktır.

Diğer unsurlardan biri, ödemeyi göze alamayanlara verilen haktır. Bunun nedeni, borç alanın bankasına veya finansal destek kuruluşuna gitmek ve mevcut borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep etmektir. İstediğiniz yapılandırmayı yapmanız mevcut kara liste kayıt defterinizi silecek ve yeni kredilerin kapısını açacaktır.

Kredi kaydınızı silmek ve kara listeden çıkmak için bir kredi kartı başvurusu yapmak zorunda değilsiniz. Bu iki temel şartı yerine getirmek yeterlidir. Bunlardan herhangi birini yaptığınızda, otomatik olarak kara liste eğlencesinden yararlanacaksınız.

Kredi işlemleri veya kredi kartları nedeniyle haciz işlemleri başlatılmış olup, kredili kredilerin yapılandırılmasının sağlanıp sağlanmadığı bilinmemektedir. Bu adımı takiben, siz değerli okuyucularımıza, kredi yönetimi alanında bulunan sitemiz aracılığıyla bilgilendireceğiz, takipte kalınız.

CEVAP VER